Ana Sayfa Güncel 25 Şubat 2024

Antalya’da Çorum Platformu Kuruldu ve Gelişiyor!

Antalya 19 platformu, Antalya’ya toplumsal, kültürel, akademik ve ekonomik katkı sağlamak ve kadim Çorum kültürünü güzel Antalya’mızla…

Antalya 19 platformu, Antalya’ya toplumsal, kültürel, akademik ve ekonomik katkı sağlamak ve kadim Çorum kültürünü güzel Antalya’mızla buluşturmak üzere kurulmuş, bağımsız ve toplumsal duyarlılıkları olan, herkese eşit mesafede ve eşit yakınlıkta olan bir gönüllüler oluşumudur. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Ekim 2023’te 19 üye ile kurulan ve kurucu başkan olarak İnş.Müh. Kemal Koçak’ın görev aldığı platform üye sayısını artırarak yolculuğuna devam ediyor.

Platform üçüncü kahvaltılı toplantısını 25 Şubat 2024 tarihinde Atatürk Parkı’nda yer alan Boğazköy restaurant’ta gerçekleştirdi. Antalya 19 Platformu’nun Başkanlığını halen Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Ertürk ve sekreterliğini ise Mustafa imal yürütüyor.
25 Şubat tarihinde gerçekleştirilen toplantıya kamu ve özel sektörde farklı alanlarda başarılı çalışmalar yapan katılımcılar yer aldı, Sanatçı Mustafa Mümtaz, Gazeteci ve Öğretmen Mustafa Kök, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zeynep Özer ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Abdurrahman Aktop da katılım sağladılar. Toplantı sırasında mevcut durum analizi ve gelecekte yapılacaklar üzerinde görüşler belirtildi. Bu kapsamda 2023 TÜİK verilerine göre Antalya’da 27 bin 699 Çorum nüfusuna kayıtlı insanın yaşadığı ifade edilerek Antalya 19 Platformu’nun Antalya ve Çorum da etkili çalışmalar yapmasının gerekliliğine vurgu yapıldı, Gerek Antalya ve gerekse Çorum illerinin Valilikleriyle, Çorum Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı ve Antalya Valisi Hulusi Şahin, Ticaret Borsaları ve Ticaret-Sanayi Odası Başkanlıklarıyla iletişim kurulması ve görüşmeler yapılarak, özellikle YÖREX gibi yerel ve milli değerlerin korunması ve geliştirilmesi, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerde Çorum’un daha etkili temsili ve tanıtılması yönünde inisiyatif geliştirilmesi kararı alınmıştır. Yine doğa koruma, ağaçlandırma, Antalya’nın Kaleiçi deneyiminin Çorum’da devam eden restorasyon ve renovasyon çalışmalarına aktarılması, Çorum’un zengin mutfak kültürünün Antalya’da deneyimlenmesine yönelik festival ve diğer etkinliklerde Antalyalılarla buluşturulması, diğer STK’larla iletişim tesis edilerek toplumsal konularda rol üstlenilmesine ve sürecin geliştirilmesine yönelik çalışılmaların geliştirilmesi yönünde çalışılması kararları alınmıştır.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |