Ana Sayfa Uncategorized 27 Ekim 2023

Terör örgütü mü değil mi derken… Hamas liderinin “Kürdistan” hayali

İsrail Hamas çatışmasının başlamasının ardından İsrail tarafının Filistinlilere uyguladığı katliam girişimleri tartışmaları da beraberinde getirdi.

İsrail Hamas çatışmasının başlamasının ardından İsrail tarafının Filistinlilere uyguladığı katliam girişimleri tartışmaları da beraberinde getirdi.

Türkiye’de siyaset Hamas’ın bir terör örgütü olup olmadığına yönelik ikiye ayrılırken örgütün lideri Halid Meşal’in geçen yıl Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw verdiği röportaj gündeme oturdu.

Röportajda Meşal, “Kürdistan”ın bir parçasının da Türkiye’de olduğunu savunduğu ortaya çıktı.

Söz konusu röportajda, “Elbette bağımsızlık arzusu Kürtlerin hakkıdır, bunu söylemek onların hakkıdır” dedi. Meşal, Kürt meselesinin “Türkiye, İran, Irak, Suriye çerçevesinde çözülmesi gerektiğini” vurgulaması dikkat çekti.

Meşal, “Filistin topraklarını işgal edilmiş olarak görüyorsunuz, Kürdistan’ı da işgal edilmiş olarak görüyor musunuz” sorusuna, “Konuyu olduğu gibi kabul edemem. Çünkü Kürdistan bir parçası Irak, diğer parçaları Türkiye, İran ve Suriye devletleri sınırları içerisinde bir ülke. Şimdi buna işgal mi diyelim? Bu bir siyasi coğrafya ve son yüzyıllarda oluşmuştur” yanıtını verdi.

Devamında, Hamas Lideri, “Ancak diğer tarafta bize farklı bir hikaye anlatan ve kendi görüşüne sahip başka siyasi statüler de var. Kürtlerin isteklerini, özgürlük haklarını, kendilerini ve kimliklerini ifade etme taleplerini mevcut siyasi sistem çerçevesinde nasıl toparlayabiliriz? Bunu diliyorum ama bizim durumumuz farklı, Filistin başkasının ülkesi olmamıştır. Tarih boyunca Arap ve İslam dünyasının tam merkezinde yer aldı. Bu nedenle biz Arap veya Müslüman bir müşterek ile çelişki halinde değiliz, onlarla ırk, din veya mezhep farkımız yok. Okyanusların ötesinden gelen ve dini amaşlarla topraklarımızı işgal eden bir düşmanla karşı kaşrıyayız” diye ekledi.

HALİD MEŞAL KİMDİR

Batı Şeria’da Ramallah’ın kuzeyindeki bir köyde doğdu. 1967’deki Altı Gün Savaşı’nda ailesiyle beraber Kuveyt’e göç etti.

Öğrencilik yıllarında Yaser Arafat ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Filistin Sorunu’ndaki üstünlüğüne karşı çıktı. Bu amaca yönelik olarak Filistinli Öğrenciler Birliği adlı öğrenci grubunun liderliği için El Fetih’le rekabet eden İslamcı Hak Bloğunu kurdu. 1987’de Hamas’ın kurulmasından sonra örgütün Kuveyt temsilciliğini üstlendi.

1991’de Ürdün’e taşındı. Eylül 1997’de suikast girişimine maruz kaldı, zehirlenmek istendi. Ürdün’ün 1999’da Hamas liderliğini ülkeden çıkarmasından sonra Suriye’nin başkenti Şam’a geçti. 2012 Arap baharıyla Şam’ı da terkederek Katar’a yerleşti ve hala bu ülkede yaşıyor.

Halid Meşal, Hamas’ın kurucularından Şeyh Ahmed Yasin’in öldürülmesinin ardından 2004’ten sonra hareketin bir numaralı ismi oldu.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |