Ana Sayfa Öztürk Yılmaz 15 Mart 2023

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’dan 100 Bin İmza Çağrısı

Türkiye’de seçim hazırlıklarına start verilirken Meclis’te grubu olmayan partiler için Cumhurbaşkanlığı adaylığında 100 bin imza ve 1 milyon TL istenmesi seçim sürecinin eleştirilmesine neden oldu.

Yenilik Partisi’nin 13. Cumhurbaşkanı Adayı Genel Başkan Öztürk Yılmaz, “Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili trajikomik bir süreç yaşanıyor. Özellikle dışarıdan aday olacaklar yani Mecliste grubu olmayanlar açısından trajikomik bir durum söz konusu. Yenilik partisi olarak seçime girme yeterliliği alıp seçime girebilmemize rağmen cumhurbaşkanı aday olacağım zaman bana diğerlerinden farklı bir muamele uygulanıyor. Meclistekiler herhangi bir imza toplamıyor, herhangi bir para yatırmıyor ve üstüne hazineden para alırken, benden ise 5 gün içinde 100 bin imza ve 1 milyon TL para isteniyor.” İfadelerini kullandı.

BİZİM DIŞIMIZDA KİMSE ÇIKMASIN İSTİYORLAR!

100 bin imza ve 1 milyon TL para istenmesinin demokrasiye vurulan en büyük darbe olduğunu dile getiren Yılmaz, “ Böyle bir rezalet hiç görülmemiştir. Bu demokrasiye vurulmuş en büyük darbedir. Alternatif bir sesin duyulmasının önünü kesme operasyonudur ve Recep Tayyip Erdoğan’a hizmet etmektir. Zaten sistem ona hizmet ediyor. Erdoğan kendi kuklalarını araziye sürürken biz bir alternatif oluşturalım diyoruz ve 5 gün içerisinde 100 bin imza isteniyor. Hâlbuki ben seçime girme yeterliliği almamış olsam bana diyebilirler ki, “Kardeşim herkes cumhurbaşkanı adayı olamaz. Burası yolgeçen hanı değil. Sen de git seçime girme yeterliliğini al.” diyebilirler ama ben seçime girme yeterli almışım ve seçime girebiliyorum ama cumhurbaşkanlığına aday olmak için ilave 100 bin imza toplamam gerekiyor. Mecliste grubu olan partilerden 100 bin imza istenmiyor. Hâlbuki ben de meclisteyim ama grubum yok. Dolayısıyla bunun aşılması gerekir. Bu demokrasinin önündeki en önemli engeldir. 100 bin imzayı toplayabiliriz ama diğer taraftan 1 milyon TL vermek zorundayız. Yani demek istiyorlar ki, “Kardeşim bizim dışımızda kimse çıkmasın, çıkarsa da kirli çıksın” istiyorlar. 1 Milyon  TL az mı yani? Helalinden kazanan bir insan iki üç günde nereden bulup da yatıracak.” dedi.

100 BİN İMZAYI BULALIM VE BUNLARA REST ÇEKELİM

Kendisine imza ile destek vermek isteyenlere de seslenen Öztürk Yılmaz, “Öztürk Yılmaz’a imza vermek için ilçe seçim kurullarına bizatihi gidip kimlik göstererek, imza verip destek olabilirsiniz. Siz imza verin ki biz de Türkiye’deki bu kukla sistemi yıkalım. Bu kukla sistemin Erdoğan’a hizmet etmek amacıyla dizayn edilmiş bir sistem olduğunu bilelim ve buna ilişkin duyarlı olalım. Ayrıca şimdi 20 Mart tarihinde adaylar müracaat ediyor ve 21 Mart tarihinde adaylar kesinleşiyor. Cumhurbaşkanlığı için bir günlük bir süre veriliyor. Biz elimizden geleni sizlerin desteğinizle yapacağız. Özellikle rica ediyorum durmayın arkadaşlar 1 milyon TL’yi bir şekilde gerekirse dilenerek buluruz ama siz 100 bin imza konusunda bize yardımcı olun. 100 bin imzayı bulalım ve bunlara rest çekelim. Bunların oluşturduğu kukla sistemi yıkalım. Bunlara hesap soralım ve bunları geri dönülmez bir şekilde demokratik sistemden tasfiye edelim. Bunlar bu sistemi çürüttüler, bunları bu sistemden ayıklayalım. Aksi takdirde hepimiz yeniliyoruz.” şeklinde konuştu.

ACİL ÇAĞRIMIZDIR

Yenilik Partisi Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Öztürk Yılmaz’ın açıklamalarının devamı şöyle:

Bu sistem Erdoğan’a hizmet ediyor. Erdoğan kendi rakibini belirliyor. Kendi rakibi belirledikten sonra rakipçikler de çıkarıyor ki birbiriyle boğuşsunlar ve o da orda rahat etsin. Bizim gibi insanlara da senin seçime girmen yeterli değil. Cumhurbaşkanı adayı olabilmen için 100 bin imza toplayacaksın ve bir de 1 milyona yakın para vereceksin deniliyor. Böyle bir rezillik olur mu? YSK’ya bu konuyla ilgili vakti zamanında yazı gönderdik ama YSK’dan hukukçu arkadaşımıza söylemişler. Önce karar vereceklermiş sonra bizim gönderdiğimiz yazıyı inceleyeceklermiş. Yani şöyle düşünün, mahkeme önce karar veriyor, sonra delilleri topluyor. Sizce böyle bir sistem demokratik olabilir mi? Sizce böyle bir sistemden farklı bir şey çıkabilir mi? Yani o nedenle acil çağrımızdır, bütün üyelerimiz, bütün yurttaşlarımız, bütün vatandaşlarımız Öztürk Yılmaz’a imza konusunda hazır olsun. Hazır olun yıkalım bunları hazır olun, indirelim bunları. Yoksa bunlar bu sistemi zaten bozmuşlar. Bu sistemin bu noktaya gelmesinin baş mimarı bunlar. Erdoğan, bu sistemi dizayn edip kendi kuklalarını yaratmak suretiyle bir şekilde seçimi hızlı bir şekilde almak isteyendir. Buna engel olmak istiyorsak 100 bin imzayı bana verin.

5 GÜN İÇİNDE 100 BİN İMZA BULMAMIZ GEREKİYOR

Herkesin eline kimliğini alıp 5 gün içinde ilçe seçim kuruluna gidip imza vermesi isteniyor. Zoru başarmak zorundayız. Zoru başaracağız ki bu sistemi değiştirelim. Zaten Türkiye zordadır. Zorluğu yenebilmek için de risk alacağız. Sorumluluk alacağız ve o gün işimizi gücümüzü erteleyeceğiz. Elimize kimliği alıp ilçe seçime gidip imzayı vereceğiz. Erdoğan ve onun kuklaları karşısına dikilmiş olacağız. Sistem ancak böyle değişebilir. Başka şekilde kimse bir mucize beklemesin. Ben zaten seçime girme yeterli almış bir partiyim ama Türkiye’de bununla olmuyor. Sadece seçime girme yeterliliği almak ile yol alınmıyor. Meclisin şu anda yetkileri alınmış durumda. Dolayısıyla iş cumhurbaşkanlığında döneceğine göre ve şu anda biz bu sistemi değiştiremeyeceğimize göre bize düşen sorumluluk ve görev gidip 100 bin imzayı vermektir.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |