Ana Sayfa Gündem 16 Şubat 2023

Elleriyle besledi mutlu haber geldi

Adıyaman’da Birgül Tuncay’ın göçük altında kalan ve enkaz altına sürünerek girip günlerce beslediği ‘Bircan’ isimli inek 11 gün sonra kurtarıldı.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası Adıyaman’da birçok ahır kullanılamaz hale geldi.

Adıyaman il merkezine bağlı Dardağan köyünde yaşayan Birgül Tuncay ve Aziz Tuncay’ın altı ahır üstü ev olan yapıları depremde tamamen yıkıldı. Çiftin ahırda bulunan 4 ineğinden 2’si, 15 keçisi ve 30 tavuğu enkaz altında kalarak telef oldu.

Hayatta kalan 2 inekten birisi dışarı çıkartılırken, birisi ise enkazda sıkıştı. Birgül Tuncay, depremin ilk gününden itibaren enkazda sıkışan ineğini kurtarmak için çabaladı ancak enkazdan çıkartamadı. Tuncay, ‘Bircan’ isimli ineğini her gün enkazın altına sürünerek girip su ve yiyecek vererek besledi.

Durumu gündeme getirmesinin ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ekipleri köye giderek ineğin kurtarılması için destek istedi.

Köye intikal eden Jandarma Arama Kurtarma Timleri ineğin kurtarılması için çalışma başlattı. İş makinelerinin desteği ile yapılan çalışmaların ardından telef olan inek enkaz altından çıkartıldı.

Veteriner hekimler tarafından ineğe olay yerinde müdahale yapıldı. İneğin polikliniğe götürülerek tedavi edileceği öğrenilirken, 253 saat sonra enkaz altından çıkan ineğini gören Birgül Tuncay, gözyaşlarına boğuldu.

“Bircan” ismini verdiği ineğine kavuştuğu için duygusal anlar yaşayan Birgül Tuncay, jandarma ekiplerince teselli edildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de Twitter hesabından, deprem bölgesi Adıyaman’da yetiştiricilik yapan Birgül Tuncay’ın enkaz altındaki ineği Bircan hakkında açıklama yaptı.

Kirişci, paylaşımında, “Adıyaman’da yetiştiricimiz Birgül Tuncay’ın enkaz altındaki ineği Bircan’ı ekiplerimizin ve diğer kurumlarımızın yoğun uğraşları sonucunda sağ salim kurtardık. Bir canı daha kurtarmak için çalışan herkese teşekkürler.” ifadesini kullandı.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp