Ana Sayfa Güncel 17 Mayıs 2023

YSK Başkanı’ndan son dakika açıklaması

YSK Başkanı Ahmet Yener, “Sosyal medyadaki paylaşımlar gerçeği yansıtmıyor, itirazlar yasal sürede görüşülüp sonuçlandırılacak” dedi.

Yener’in açıklamaları şöyle:

“14 Mayıs 2023’te yapılan cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekili genel seçimlerinde 298 sayılı, 6271 sayılı ve 2839 sayılı yasalar uyarınca seçim takviminin başlangıcından, seçim sonuçlarının kesinleştirilmesine kadar tüm aşamalar siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilmektedir.

Bu süreçte seçmen listelerinin kesinleştirilmesi işlemleri tüm aşamalarda support üzerinden paylaşılmıştır.

“YSK, önde gelen bu itirazları yasanın ön gördüğü süre içinde görüşüp sonuçlandıracaktır. YSK tüm aşamalarda siyasi part temsilcilerinin bulunduğu seçim sürecindeki tüm verileri an be an support üzerinden siyasi partilerimizle paylaşmıştır. Sosyal medyada paylaşılan görsellerin YSK ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Sosyal medyada paylaşılan ve kamuoyunu yöneltmeye yönelik asılsın ihbarlara itibar edilmemelidir. Süreç şeffaf bir şekilde devam etmektedir. Ayrıca yurt dışı seçmen listesine kayıtlı olan seçmenlerimiz yasal mevzuat uyarınca herhangi bir yurt dışı temsilciliğinde veya gümrüklerde oy kullanması yasal olarak mümkündür. bu nedenle herhangi bir temsilciliğimizde kayıtlı gözüken seçmen sayısından fazla oy kullanılması yasal mevzuata uygundur. YSK teknik alt yapısı uygun olan ve seçime katılan tüm siyasi partilerle veri akışını gerçekleştirmiş olup kesin sonuçların açıklanmasından sonra da sonuçlar kurumumuzun internet sitesinde tüm kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |