Ana Sayfa Güncel 9 Mart 2023

Ve yeni bir salgın başladı… Bakanlık ilk vakayı duyurdu

Tarım ve Orman Bakanlığı, büyükbaş hayvanlarda kronik durumlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan bulaşıcı bir hastalık olan SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vakanın tespit edildiğini duyurdu…

Tarım ve Orman Bakanlığı, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vaka tespit edildiğini ve hastalığın görüldüğü 8 işletmede kordon-karantina dâhil olmak üzere tüm tedbirler alındığını duyurdu. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise hastalığa ilişkin “Aşı üretme çalışmaları şu anda tamamlanmış durumda. Bu akşam itibariyle de bu hastalığın eradike edilmesi adına bütün büyükbaş varlıklarımızda aşılama faaliyetleri yürütülecek” açıklamasını yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, büyükbaş hayvanlarda kronik durumlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan bulaşıcı bir hastalık olan SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vakanın tespit edildiğini duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 8 işletmenin karantinaya alındığı bildirildi. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“SAT-2 SEROTİPİ ŞAP HASTALIĞINI TAŞIYAN İLK VAKA TESPİT EDİLMİŞTİR”

“Irak’ta şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine, Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Mücadele Komisyonu (EuFMD) koordinasyonunda Numune Gönderme ve Test Etme Protokolü çerçevesinde, Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze incelenmek üzere farklı mahallerden numuneler gönderilmiştir.

Enstitümüzce, bir numunenin, daha önce ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara ivedilikle başlanmış, İl Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar konuyla ilgili uyarılmıştır. Bakanlığımızca, hastalığın ülkemize sıçramasının engellenebilmesi için ilgili kurumlarla derhal iletişime geçilerek, sınır gözetim ve yol kontrol faaliyetlerinin artırılmasına ilişkin gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar neticesinde, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vaka tespit edilmiştir. Hâlihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dâhil olmak üzere tüm tedbirler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde de Dünya Hayvan Sağlığı Örgütüne gerekli bildirimde bulunulmuştur. Şap Enstitü Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde ise SAT-2 serotipine karşı aşı üretilmiş ve 9 Mart 2023 tarihi itibarıyla kullanıma hazır hale getirilmiştir.

“HAYVAN HAREKETLERİ ÜLKE GENELİNDE DURDURULMUŞTUR”

Bu gelişmeler üzerine toplanan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirler alınmış olup, kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevkler dışında, şap hastalığına duyarlı tüm hayvan hareketleri (il içi ve il dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince ülke genelinde durdurulmuştur.

SAT-2 serotipi şap hastalığına ilişkin tüm gelişmeler ilk andan itibaren Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Ülkemizde ilk defa görülen bu serotipe karşı ivedilikle aşı üretimini tamamlayan Bakanlığımız, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları süratle yürütmektedir.”

“BU AKŞAM İTİBARİYLE DE BU HASTALIĞIN ERADİKE EDİLMESİ ADINA BÜYÜKBAŞ HAYVANLARI AŞILANACAK”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise, Kilis’te şap virüsüne ilişkin açıklama yaptı. Bakan Kirişci, şunları dedi:

“Bizim ilerleyen süreçte konu büyümeden gerekli tedbirleri almamız gerektiği hususunda Bakanlığımız’da çalışma gündeme gelmiş oluyor. Burada önemli olan bu hastalığa karşı gerekli aşının hemen hızla üretilmesiydi. Bu aşı üretme çalışmaları şu anda tamamlanmış durumda. Bu akşam itibariyle de bu hastalığın eradike edilmesi adına -bu büyükbaşlarda olan bir hastalık- bizim bütün büyükbaş varlıklarımızda aşılama faaliyetlerinin yürütülebilmesi için bu aşı üretildikten sonra süratle eradikasyon işlemleri için bu aşılar kullanılacak. Türkiye, bir taraftan AB ile Avrupa’nın kendi birimleri ile öbür taraftan da dünya hayvan sağlığı ile ilgili birimler noktasında da sürekli temas halinde. Bu çerçevede de 8 Mart günü burası, doğrudan bilgilendirilmiş durumda. Buradan hareketle biz Bakanlık olarak bu SAT-2 serotipi noktasında bunun gereği olan aşılar üretildi ve bu aşılar büyükbaş hayvanlarımızda kullanılacak. Böylelikle de hastalık tamamı ile eradike edilmiş olacak.

Vatandaşlarımızı şu an endişelendirecek, kaygılandıracak herhangi bir durum söz konusu değil. Bakanlığımız her türlü çalışmaları hem Bakanlık düzeyinde hem de sahada bunları yürütüyor. Uluslararası organizasyonlarla da görüşmelerimiz sağlıklı bir şekilde devam ediyor.”

Bir basın mensubunun “kaç işletmede görüldü” sorusuna Kirişci, “böyle bir hastalığın olduğu yönünde bir belirti elde edildikten sonra, önemli olan bir süratle aşısının geliştirilmesiydi. Bizim için önemli olan budur. Çünkü bu tür hastalıklarda ona uygun aşının üretilmesi gerekiyordu. Bakanlığımızın bu yönde de ciddi bir kapasitesi var ve sadece bizler değil, aynı zamanda özel sektörde de… Onların alt yapısından yararlanılarak ihtiyaç duyulan aşılarda süratle piyasaya dağıtılmış olacaktır” yanıtını verdi.

Kirişci, “Ne kadar büyükbaşın aşılanması planlanıyor” sorusuna ise “Türkiye’nin şu an sahip olduğu hayvan popülasyonu var biliyorsunuz. Bu büyükbaş hayvanlarımızın tamamı bir şekilde aşılanmak durumda” karşılığını verdi.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |