Ana Sayfa Güncel 4 Mart 2023

TTB’den deprem raporu: Ölü sayıları uyuşmuyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 6 Şubat Kahramanmaraş ve 20 Şubat Hatay depremleri birinci ay raporunu yayımladı. Raporda, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısındaki eksikliğe dikkat çekilerek “Maraş’ta resmi makamlar can kaybının 6 bin olduğunu ifade ederken, belediye defin rakamlarının 11 bin civarında olduğunu söyledi” ifadeleri kullanıldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili enkaz altında bırakan depremlerin birinci ayına ilişkin hazırladıkları raporu İstanbul Tabip Odası’nda (İTO) düzenledikleri basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıda TTB’nin Olağan Dışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Kolu ve il deprem koordinasyonlarının deprem bölgesindeki değerlendirmeleri paylaşıldı.

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, depremin ilk gününden itibaren tüm tabip odalarıyla temasa geçip deprem kriz masası oluşturduklarını belirterek, “O günden bu yana alandan verileri alarak değerlendiren deprem kriz masası çalışmalarını yürütüyor. Gönüllülerimiz Hatay’a gitti. Gönüllü listelerinde sayı 3 bini geçti. Bu liste Sağlık Bakanlığı’na da iletilmiştir. İl il, ilçe ilçe hazırlanan raporlar paylaşıldı” dedi.

TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Adalet Çıbık, yüzlerce hekim ve sağlık çalışanın depremde hayatını kaybettiğine dikkat çekerek “Az hasarlı olduğu bildirilen hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık çalışanlarının tedirginliklerini giderecek planlamalar ne yazık ki hâlâ yapılmamıştır” dedi.

Depremin hemen ardından birinci derece yakınlarını kaybetmeyen hekimlere haklarında tutanak tutulacağı tehdidini içeren bir mesaj gönderildiğine dikkat çeken Çıbık “Yakınlarını ve komşularını enkaz altından çıkaran sağlık çalışanları çalışmaya zorlanmışlardır” dedi.

Yaşanan ağır yıkım ve sağlık sisteminin gördüğü zarar nedeniyle önümüzdeki süreçte olası ikincil sağlık sorunlarına dikkat çekilen raporda, kızamık hastalığının ülkemizde, bölgemizde ve Suriye’nin kuzeyinde endemik olarak varlığını sürdürdüğü hatırlatıldı.

“DEPREM BÖLGESİ İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR”

Depremden etkilenen illerde kızamık bağışıklama oranlarının görece düşük olması nedeniyle kızamık salgın eşiğinin aşılmış durumda olduğuna yer verildi.

Depremden etkilenen bölge için bir başka riskin de kolera olduğu hatırlatıldı. Suriye’nin kuzeyinde ölümlere neden olan kolera olgu sıklığının Türkiye sınırına yakın Halep, İdlib, Rakka ve Deyrezor’da yüksek olmasının deprem bölgesi için bir tehdit oluşturduğu da dile getirildi.

Ölüm sayılarına ilişkin soru işaretlerinin giderilmesi için çözüm önerisi de belirtilen raporda şu ifadeler kullanıldı;

“Depreme bağlı ölüm sayısı ile ilgili belirsizlik devam etmektedir. Örneğin, Kahramanmaraş’ta yetkililer tarafından can kaybının resmi rakamlarla altı bin civarında olduğu, ancak belediye defin rakamlarının 11 bin civarında olduğu ifade edilmiştir. Özellikle ilk yedi gün içinde enkazdan sağ çıkarılamayanlar arasında kimliği belirlenemeyenlerin sayısı dikkat çekicidir. Kimliği bilinen ve bilinmeyen ölümlere dair adli makamların elinde bulunan kayıtlarda bulunan sayıların açıklanması, adrese dayalı nüfus kayıtları ile karşılaştırılması ve kamuoyuna açıklanması yoluyla toplumda gerçek ölüm sayısına dair soru işaretleri giderilmelidir.”

“LGBTİ+ BİREYLERİN GEREKSİNİMLERİ GÖZETİLMELİ”

TTB Raporunda geçici barınma alanlarıyla ilgili, zemin özelliklerinden kurumluma, yangın ve ısınmaya, banyo, tuvalet, atık, hijyen malzemeleriyle ilgili tespitlerin yanında şu öneriler de dile getirildi:

“Kırsal bölgelerdeki çadırkent dışı yerleşimlerdeki nüfusun, beslenme, ısınma, güvenlik, sağlık hizmetlerine erişim vb. gereksinimleri ihmal edilmemeli, kent içindeki dağınık çadır yerleşmeleri orada barınan kişilerin oluru ile güvenli bölgelere taşınmalı. Geçici yerleşim alanları ırk, dil, din, mezhep vb. ayrımcılığa olanak vermeyecek biçimde; kadınların, LGBTİ+ bireylerin gereksinimlerini gözeten, güvenliklerini sağlayan bir biçimde düzenlenmeli. Yeterli miktarda sağlıklı içme ve kullanma suyu sağlanmalı. Kişi başına günde; 15 -20 litre içme ve kullanma için, 35 litre yıkanma için banyolarda, 20-30 litre toplu beslenme merkezlerinde ve hastanelerde; yatak başına 40-60 litre olacak şekilde planlanmalıdır.”

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |