Ana Sayfa Güncel 30 Ekim 2023

Netanyahu’dan ‘kara harekatı’ açıklaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye yönelik kara harekatının Hamas’ın elindeki esirlerin kurtarılması için bir fırsat olduğu görüşünü dile getirdi ve “bunu kaçırmayacaklarını” söyledi.

Haftalık kabine toplantısında konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ordunun günlerdir bomba yağdırdığı Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

“NET BİR HEDEF BELİRLEDİK”

Netanyahu, “Savaşın ortasındayız ve Hamas’ın askeri ve otoriter yeteneklerini yok etme yönünde net bir hedef belirledik ve bunu sistematik bir şekilde yapıyoruz” dedi.

“FARKLI BİR GAZZE VAR OLACAK”

Gazze’ye kara harekatının zaman alacağını ve “tuzaklar, zorluklar ile kayıplara” yol açacağını dile getiren Netanyahu, “Ama sonunda size tek bir şeyin sözünü veriyorum: Hamas yenilecek, yok edilecek ve farklı bir Gazze var olacak” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, Gazze’de Hamas’ın elindeki İsrailli esirlerin serbest bırakılması için de çabalarını sürdürdüklerini belirterek, “Kara harekatı onların serbest bırakılması için bir fırsat yaratıyor ve bunu kaçırmayacağız” diye konuştu.

HİZBULLAH’A UYARI: HAYAL BİLE EDEMEYECEĞİNİZ BİR DARBE ALACAKSINIZ

Lübnan sınırındaki çatışmalara da değinen Netanyahu, Hizbullah’ın, İsrail’le savaşa girmesi durumunda “hayatının hatasını yapacağını” savunarak, “Hayal bile edemeyeceğiniz bir darbe alacaksınız” dedi.

“GÜNEYDE GÜVENLİ BÖLGELER VAR” İDDİASI

Netanyahu, ayrıca, Gazze’nin kuzeyindeki Filistinlilerin güneye gitmeleri yönündeki İsrail’in uyarısını yineleyerek, güneyde güvenli bölgeler olduğunu öne sürdü.

ATEŞKES ÇAĞRILARINI REDDETTİ

Netanyahu, İsrail hükümetinin haftalık kabine toplantısının ardından yabancı gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını durdurmasının “Hamas’a ve teröre teslim olmak anlamına geldiğini” savundu ve “İsrail bir ateşkese razı olmayacak. İsrail, kimin yanında yer aldığına bakmaksızın kazanana kadar bu savaşı sürdürecek” diye konuştu.

Netanyahu, konuşmasında dini referanslar vererek, “İncil der ki: ‘Savaşın zamanı vardır. Barışın da zamanı vardır.’ Şimdi savaş zamanı” ifadesini kullandı.

İSTİFA EDECEK Mİ?

İsrail halkının kendisine desteğinin düşmesi karşısında istifa edip etmeyeceği sorulan Netanyahu, “Tek yapmak istediğim Hamas’ı istifa ettirmek, onları İsrail tarihinin çöplüğüne göndereceğiz. Bu da tüm ülkenin ortak fikri. Ülkece, İsrail ordusunu, askerlerini, istihbaratını destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Netanyahu, kara saldırılarının abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin serbest bırakılması için “bir ihtimal doğurduğunu” savunarak, esirleri evlerine geri getirmek için çalıştıklarını söyledi.

İsrail’in saldırılarında Gazze’deki Filistinli sivillerin öldürülmesinden Hamas’ı sorumlu tutan Netanyahu, Tel Aviv’in “güvenli bölge” olarak açıkladığı Gazze Şeridi’nin güneyine sivillerin gitmesine Hamas’ın izin söyledi.

Kaynak: Sözcü

Sürücü Kursu

İlginizi çekebilir

Hapishanelerde yüzlerce ceza

Hapishanelerde yüzlerce ceza

Tema Tasarım |