Ana Sayfa Güncel 1 Haziran 2023

Mehmet Barlas hayatını kaybetti

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas hayatını kaybetti…

Sabah gazetesi ise üst üste acı kayıplarının şokunu yaşıyor.

Rahatsızlığı dolayısıyla bir süredir hastanede tedavi gören Mehmet Barlas, bu akşam hayatını kaybetti.

Geçen aylardan hayatını kaybeden Hıncal Uluç’un ardından birkaç gün önce de Engin Ardıç son yolculuğa uğurlanmıştı.

MEHMET BARLAS KİMDİR

Cemil Sait Barlas’ın oğlu olan Mehmet Barlas, 1968’den beri Canan Barlas’la evli. Barlas çiftinin bu evlilikten Cemil Barlas ve Ela Barlas adında iki çocuğu var. Canan Barlas, Can Paker’in kızkardeşidir.

1942 Ankara doğumlu Türk gazeteci, köşe yazarı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1971 yılında mezun olmuştur. Türkiye Milli Talebe Federasyonu’nda basın komisyonu başkanlığı yaptı. Gazetecilik ile öğrencilik döneminde babasının kurucusu olduğu Son Havadis gazetesinde tanıştı. Cumhuriyet gazetesinde profesyonel gazeteciliğe başladı. 12 Mart Muhtırası sonrası gazeteden çıkarıldı. Daha sonra İsmail Cem’in genel müdürlüğü döneminde TRT’de iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada, inceleme dalında birincilik ödülü aldı.

Türkiye’de yayımlanan gazetelerin birçoğunda çalıştı. Son Havadis, Cumhuriyet, Resmî Gazete, Günaydın, Milliyet, Güneş, Tercüman, Hürriyet, Türkiye, Sabah, Yeni Şafak, Zaman, Star, Akşam ve Posta gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Mehmet Barlas, hâlen Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Çeşitli dönemlerde Star TV, atv, Show TV ve TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile haber programı hazırladı ve sundu. 2008 yılı içinde kısa bir süre atv’de ana haber bülteninin sunuculuğunu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar’la birlikte Yorum Farkı adında bir program yaptı.

NTV’de ve NTV Radyo’da Oğuz Haksever ile beraber Makam Farkı adlı programı yapmıştır.[2]

Okan Üniversitesi mütevelli heyeti üyesidir.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |