Ana Sayfa Güncel 16 Mayıs 2023

Kime destek vereceğini ve Şartlarını Açıkladı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, kritik önem arz eden yüzde 5.17’lik oy alan Sinan Oğan’ın, hangi ittifaka destek vereceği gündemde. MHP’li isimler Oğan’a karşı açıklamalar yaparken, diğer yandan Adalet Partisi’nin Millet İttifakı’nı destekleyeceği sosyal medyada konuşuldu. Odatv, Ata İttifakı ortağı Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz’e bu iddiaları sordu. Öz, Cumhur İttifakı’na kapıları kapatırken, Millet İttifakı’na destek vermek için şartlarını açıkladı.

Seçim sonuçlarının ardından, Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan’ın aldığı yüzde 5.17’lik oy, ikinci tura kalan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu için kritik öneme sahip.

Ata ittifakı ve Sinan Oğan’ın, ikinci turda hangi adayı destekleyeceği konuşulurken, bir yandan MHP’li isimler Sinan Oğan’a karşı çıkan ifadeler kullandı, diğer yandan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Sinan Bey’in geldiği siyasi geleneğe baktığınızda, dile getirdiği tezleri dikkate aldığınızda Cumhur İttifakı’na, devletin, milletin bekası vurgusuna daha yakın olduğunu ben biliyorum.” diyerek olumlu bir açıklama yaptı.

MHP’li isimlerin Sinan Oğan’a yönelik ifadelerini eleştiren Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise “HÜDA-PAR ile kol kola girip, ‘Sinan Oğan ve Ümit Özdağ ile görüşmeyelim’ diyenler… Görüşmeyebilirsiniz, hiç de önemli değil. Buna çok da üzülmem doğrusu. Ama HÜDA-PAR’ı içine sindirenlerin, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan’ı içlerine sindirememeleri, kendileri izah etmeleri gereken bir tutumdur.” açıklaması yaptı. Diğer yandan Sinan Oğan katıldığı Candaş Tolga Işık’ın yayınında, “Biz en başından beri ilkeli siyaset yürütüyoruz. Biz istişare kültüründen geliyoruz. Ben dün ATA İttifakı Genel Başkanları ile toplantı yaptım. Biz kararımızı verdiğimizde bu Sinan Oğan’ın kararı olmayacak. Bize oy veren kitlenin kararı olacak. Kararımız 1-2 gün içerisinde netleşecek. İlk şartımız PKK, FETÖ, Hizbullah terör örgütleriyle ve bilimum her türlü terör örgütüyle kesintisiz mücadele bizim olmazsa olmazımızdır. İkinci şartımız sığınmacıların bir takvim çerçevesinde geri gönderilmesi. Üçüncü şartımız HDP ve HÜDA PAR’ın kurulacak müstakbel hükümet nezdinde görev verilmemesi ve bu sürecin dışında tutulmaları. Dördüncü şartımız anayasanın ilk 4 maddesi ve 66. maddesine asla dokunulmayacağının garanti edilmesi.” açıklamasında bulundu. Bu süreçte Ata İttifakı’nın diğer ortağı Adalet Partisi için ise “Millet İttifakı’nı destekleyecek.” iddiası ortaya atıldı.

VECDET ÖZ’DEN “MİLLET İTTİFAKI’NA DESTEK VERECEĞİ” İDDİALARINA YANIT

Odatv Ata İttifakı ortağı Adalet Partisi’nin Genel Başkanı Vecdet Öz’ü aradı, “Millet İttifakı’nı destekleyeceği” yönündeki iddiaları sordu. Öz, Ata İttifakı adına değil, Adalet Partisi adına konuştuğunu belirterek “Destek veririz ama şartlarımız var. Millet İttifakı, Anayasa’nın değiştirilmez ilk 4 maddesine sadakatini açıklayacak. Atatürk ismi, Türklük ifadesi, bayramlara saygı, Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine tam bağlılık yemini…” diye konuştu.

ÖZ: “CUMHUR İTTİFAKI İLE ASLA GÖRÜŞMEM”

Cumhur İttifakı’nı destekleme konusunda görüşünü sorduğumuz Öz, bu konuda Cumhur İttifakı’na kapıları kapattı. Cumhur İttifakı ile görüşmeyeceğini ifade eden Öz, konuşmasında şunları söyledi:

“Ben görüşmem, asla. O zaman ben ne yaparım? Partimde siyaset yapmaya devam ederim. Eğer ki ittifak ortağımız ‘Cumhur ittifakını destekliyorum’ derse o zaman yolumuz ayrılır.”

“PARTİ KURULUNU TOPLUYORUZ”

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve Sinan Oğan’ın, Ata İttifakı içinde istişare etmeden karar almayacağını vurgulayan Öz, yaptıkları görüşmede parti kurullarıyla toplanma kararı alındığını ve Adalet Partisi’nde Cumhur İttifakı’nı destekleme görüşü çıkması halinde başkanlığı bırakabileceğini şu sözlerle ifade etti:

“Biz dün bir toplantı yaptık. Bu konuda ne yapılması gerektiği yönünde kurullarımıza sorma kararı aldık. Partilerimizin ellişer kişilik yönetim kurulları var. Yarından itibaren kurulumu topluyorum. Kendi arkadaşlarımıza soracağız. Çünkü partiler demokrasilerle yönetilir. Kararlar demokratik teamüllerle alınır. Görüşlerim, şahsi fikirlerim. Eğer arkadaşlarım itibar ederse beraber hareket edeceğiz, arkadaşlarımız itibar etmez ve katılmazsa, çoğunluğun kararı o yönde çıkarsa, ben partimden istifa ederim.”

ÖZ, ADALET PARTİSİ’NİN MİLLET İTTİFAKI’NI DESTEKLEME ŞARTLARINI AÇIKLADI

CHP ile görüşme sağlanması durumunda ise, Millet İttifakı’na destek için mutabakat metni imzalanmasını talep eden Öz, “Kılıçdaroğlu’nun bu teklifi bize getirmesi lazım, protokol metnini basının huzurunda imzalamamız lazım, bize söz vermeliler. Adalet Partisi olarak istiyorum. Ata İttifakı’nın iki resmi ortağıyız. Bu elmanın bir yarısı biziz. fikrim sorulduğunda söyleyeceğim budur.” dedi.

Öz, “Bizler Atatürk milliyetçileriyiz, buradan taviz verilmeyeceği sözünü mutabakatla ortak zapt altına alacağız.” şartını koşarken, “Ne gibi görevlendirmeler talep edecekleri” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“İstiyoruz ki stratejik bakanlıkları beraber belirlesinler. İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı… Pandemi geçirdik. Ben Sağlık Bakanı eski müsteşarıyım. Burada başarısız Türkiye. Türkiye fabrika ayarlarına dönmeli, Atatürk’ün kurduğu Türkiye’yi yeniden tesis edeceğiz. Bayramlar coşkuyla kutlanacak Bunları mutabakat metnine koyacağız.”

“SİNAN OĞAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLMALI”

Millet İttifakı’nın diğer partilerinden CHP’ye yeterli oy desteği gelmediğini belirten Öz, “Babacan, Davutoğlu, Uysal, Karamollaoğlu… CHP kendine ait oyları aldı, bu partilerin bir katkısı yok. Demek ki ikinci turda oyuncular değişecek. Ben de diyorum ki ‘Sinan Oğan’ı Cumhurbaşkanı yardımcısı yapsın, Meral Hanım’ı yapsın. 2 tane Cumhurbaşkanı yardımcısı olsun. Belediye başkanları belediyelerinin başına dönsün.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın, seçim sonrası bürokraside görevlendirilmesi konusunda ise Öz, “Belediye başkanı 24 saat başında olunması gereken bir görevdir. İki görev bir arada olmaz. İki arabayı aynı anda kullanabilir misiniz? Cumhurbaşkanı yardımcısı olduğunuz zaman, o ayrı bir görevdir.” ifadelerini kullandı.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |