Ana Sayfa Güncel 10 Ocak 2023

İzmir’de korkutan deprem

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki deprem İzmir’de de hissedildi. Bölgede yaklaşık bir haftadır devam eden depremler için uzmanlar Odatv’den uyarıda bulunmuş ve “Bu bölge, yeniden toparlanarak 6,8- 6,9 büyüklüğünde bir deprem üretmeye gebe” ifadelerini kullanmıştı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgilere göre, merkez üstü Yunanistan’ın Midilli Adası’nda saat 10.38’de yerin 14.95 kilometre derinliğinde 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği kaydedildi.

Deprem, Çanakkale ve Balıkesir’in yanı sıra İzmir’de de hissedildi.

BİR HAFTADIR SALLANIYOR

Midilli Adası çevresinde bir haftadır meydana gelen depremler ile ilgili Odatv’ye konuşan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, yaptığı açıklamada, “Karaburun-Midilli arası çok uzun süredir deprem beklediğimiz yerlerden biriydi. Dört-beş yıl önce bu bölgede bir deprem oldu ancak bu depremin büyüklüğü beklediğimiz kadar olmadı. Karaburun’un üretmesi gereken deprem, yaklaşık 7- 7.2 büyüklüğünde bir deprem ancak 7’den daha küçük bir deprem üretti. Gerginliğini boşaltamadı. 6,7- 6,8’lik depremler bu bölgedeki gerginliği boşaltmak için yeterli değildir” dedi.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |