Ana Sayfa Güncel 24 Ekim 2023

Gazze’den korkunç görüntüler geliyor: Aileler teşhis etmek için çocukların

7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırısı sonrasında ayakta kalan hastaneler dolup taşarken yaşamını yitiren çocukların kol, göğüs ve bacaklarına ebeveynlerin isimlerini yazdığı ortaya çıktı.

Bütün dünyanın dehşet içinde izlediği Gazze’ye yönelik saldırılar giderek artarken, ölü sayısı her geçen dakika katlanarak artıyor…

ABD merkezli medya kuruluşu CNN, Mescid-i Aksa Şehitler Hastanesi’ne giderek bölgede yaşananları anbean paylaştı. Sosyal medyada da paylaşılan görüntülerde ölenlerin arasında çok sayıda çocuğun olduğu da görülüyor.

“EBEVEYNLER HER ŞEYE HAZIRLAR”

Save The Children isimli sivil toplum kuruluşu dün de İsrail’in saldırılarında yaşamını yitirenler arasında çok sayıda çocuk olduğunu açıklarken, CNN’in hastanede yaptığı çekimde de kan donduran görüntüler dikkat çekti. Hastanenin morguna getirilen ve yerde tutulan çocukların cansız bedenleri üzerinde bir detay öne çıktı.

Çocukların kollarında ve bacaklarında isimlerini yazıldığı görüldü. Siyah mürekkep ile çocukların üzerlerine isimlerinin yazıldığını söyleyen Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi’nin acil servisinin başındaki isim olan Dr. Abdülrahman El-Mesri yaşananları anlattı. Dr. El-Mesri, “Bize gelen bazı vakalarda çocukların bacaklarına ve göğüslerine ebeveynlerinin isimlerini yazdığını fark ettik. Ebeveynler çocuklarının başlarına her şeyin gelebileceğinden endişe ederek onların kimliklerinin belirlenmesi için bunu yapmış” dedi.

“HASTANEYE GETİRİLEN ÇOCUKLARI TEŞHİS ETMEK İMKANSIZ”

Dr. El-Mesri, “Bu da her an çocuklarının yaralanabileceğinden ya da öldürülebileceklerinden endişe ettikleri anlamına çıkıyor” ifadesini kullandı. Doktor, “Bugün fark ettiğimiz şey, birçok ebeveynin hava saldırılarından sonra ya da kaybolduklarında kimliklerini tespit edebilmek için çocuklarının isimlerini bacaklarına yazmaları oldu. Bu Gazze’de yeni başlayan bir olgu” dedi.

Hastaneye getirilen çocukların durumunun acı verici olduğunu dile getiren doktor, “Çocukların birçoğu kayıp, birçoğu buraya kafatasları kırılmış olarak geliyor… ve onları teşhis etmek imkansız, sadece bu yazı sayesinde teşhis edilebiliyorlar” dedi.

İsrail’in saldırıları sonrasında yıkılan binaların altında kalan çok sayıda çocuğun hastaneye getirildiğini ve aldıkları yaralar dolayısıyla çocukların kimliklerinin tespitinin çok güç olduğu da belirtildi.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |