Ana Sayfa Güncel 15 Eylül 2023

El Nusra’nın altından Hüda-Par çıktı

El Nusra terör örgütünün Türkiye’deki faaliyetlerine dair dikkat çekici bir iddianameye ulaşıldı. Diyarbakır’da faaliyet gösteren Müstakim-Der üyelerinin El Nusra ve IŞİD’e eleman yetiştirdiği iddia edildi. Derneğin başkanı Fırat Ok’un teröristlerle irtibatı olduğu öne sürüldü.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 2020 yılının ortalarında Müstakim-Der hakkında “El Nusra’ya eleman kazandırmak ve örgüt adına faaliyetlerde bulunmak” gerekçeleri ile soruşturma başlattı.

Yeni Özgür Politika’dan Erdoğan Alayumat’ın haberine göre soruşturma kapsamında dernek başkanı Fırat Ok ve diğer dernek yöneticileri hakkında teknik ve fiziki takip kararı verildi. 2021 yılının Ocak ayına kadar devam eden soruşturma kapsamında, derneğin Diyarbakır’da bulunan merkezine ve temsilciliğine operasyon yapıldı. Dernek binası ve dernek yöneticilerinin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda El Nusra ve IŞİD ile ilgili bulunan örgütsel dokümana el konuldu.

GİZLİLİK KARARI GETİRİLDİ

Operasyonda dernek başkanı Fırat Ok, derneğin kurucu ve yöneticileri Celal Filizay, Hasan Yılmaz, Hasan Hüseyin Akyıldırım, Mahsum Karaköse, Muhammed Hüseyin Kutlu, Neytullah Tarhan, Nurullah Avcı, Recep Avdak, Veysi Demirören, Ahmet Güneş, Ali Ataş, Muhammed Sinen ve Şehmus Yaman gözaltına alındı. Gözaltına alınan 13 kişi serbest bırakılırken yurt dışı yasağı verildi. Veysi Demirören “Örgüt üyesi olmak” gerekçesi ile tutuklandı ve soruşturması hakkında gizlilik kararı alındı.

Yapılan operasyonda gözaltına alınanlar hakkında “Örgüt üyesi olmak” gerekçesi ile dava açıldı. Suçlamaya dayanak gösterilen gerekçeler ise; Heyet Tahrir Şam (HTŞ) diğer adıyla El Nusra’ya eleman kazandırmak, örgüt faaliyetlerinde bulunmak, ateşli silah bulundurmak, yasa dışı yollarla Suriye’ye geçiş yapmak, El Nusra’ya eleman kazandırmak.

3 KİŞİYE TAKİPSİZLİK VERİLDİ

Aynı gerekçelerle suçlanan ve Ankara Gar Katliamı’na karışan Ahmet Güneş, Ali Ataş, Muhammed Sinen’in dosyaları ayrılarak henüz iddianame hazırlanmadan savcılık aşamasında takipsizlikle sonuçlandı. Dava aşamasında iddianame daha hazırlanmadan yapılan tutukluluk incelemesinde Veysi Demirören tahliye edilirken, verilen tahliye kararının evrakları ise dosyada yok. Soruşturmaya getirilen gizlilik kararı 2022 yılında kaldırılırken soruşturmanın iddianamesi ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandı ve Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Ağır Ceza Mahkemesi ise iddianameyi 5 Ocak 2023’te kabul ederek 17 Mayıs’ta davanın ilk duruşmasını gördü. Duruşmada bir sonuç çıkmazken mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

EL NUSRA’YA PARA TEMİNİ VE ELEMAN KAZANDIRMA İDDİALARI

Müstakim Der’in Başkanı Fırat Ok’un hem gizli hem de açık tanıkların verdiği ifadeye göre dernek üzerinden El Nusra’ya para temini ve eleman kazandırmak için faaliyet yürüttüğü, Ok’un uluslararası para transferi yapan şirketler üzerinden Suriye’de El Nusra güdümünde faaliyet yürüten Hurras Ad isimli dini gruba para gönderdiği ve Suriye’ye defalarca girip çıktığı belirtiliyor. Gizli tanığın bu beyanlarının ardından yapılan HTS incelemelerinde Ok’un Antakya’nın Reyhanlı ilçesine sayısız kez gittiği tespit edildi.

Derneğin okul çağındaki çocukları hedef alarak dini eğitim verdiği de belirtildi. Derneğin yöneticilerinden Celal Filizay’ın El Nusra örgütüne eleman temin ederek derneğin haftalık toplantılarında katılımcılara cihatçı terör propagandası yaptığı öne sürüldü.

CİHATÇI TERÖR PROPAGANDASI VE SURİYE ROTASI

Suriye’ye geçmeye çalışırken yakalanan, Müstakim Der üzerinden El Nusra’ya eleman kazandırmak için çalışan Muhammed Hüseyin Kutlu’nun Kutlu’nun telefonunda El Nusra ve IŞİD üyelerinin fotoğrafları, IŞİD’in yaptığı saldırılara dair video görüntüler, IŞİD bayrakları, El Nusra denetimi olan bölgelerde verilen bomba eğitimlerine dair görüntüler bulunuyor.

Dernekle ilgili kişilerin Suriye’nin kuzeyine defalarca geçip geri döndüğü, El Nusra örgütüne dernek vasıtasıyla katılan isimlerin silahlı eğitim aldığı da iddia edildi.

Dernek bünyesinde çalışmalara katılan Neytullah Tarhan ile ilgili verdiği ifadede Tarhan’ın El Nusra içinde faaliyet yürüttüğü ve Suriye’ye defalarca giriş ve çıkış yaptığı belirtiliyor. Emniyetin yaptığı teknik takipte Tarhan’ın Müstakim Der Başkanı Fırat Ok ile defalarca iletişim kurduğu görülüyor. Ayrıca Tarhan’ın HTS yakıtlarını inceleyen emniyet 2013 yılından itibaren Tarhan’ın telefonunun Suriye sınırı olan illerde çok fazla sinyal verdiği tespit ediliyor. Ayrıca Tarhan’ın üzerinde ele geçirilen telefonunda IŞİD ve El Nusra üyelerinin bulunduğu çok fazla fotoğraf ve video kaydı bulunuyor.

Müstakim Der üyelerinden Mahsun Karaköse,Hatay’dan Suriye’ye geçerken yakalandığında üzerinde IŞID ve El Nusra’nın propaganda malzemeleri çıktı. Karaköse’nin Hüda Par üyesi olduğu belirtildi.

İDDİALARI REDDETTİLER

Gözaltına alınanların tümü üzerlerine atılan suçlamaları reddederken, üzerlerine ifade veren gizli ve açık tanıkların kendilerine iftira attığını iddia ettiler. HTS ve tape kayıtlarına rağmen kimisi sınır hattına hiç gitmediğini, kimisinin turistik gezi için sınır bölgelerinde olduklarını söylemleri dikkat çekti. Dernekte bulunan materyaller, HTS kayıtları, açık ve gizli tanık ifadeleri ile tape kayıtlarına rağmen gözaltına alınanların tümü serbest bırakıldı.

EL NUSRA’NIN TÜRKİYE FAALİYETLERİ

El Nusra’nın Türkiye’deki faaliyetleri iddianamede şu şekilde yer aldı: “Yapılan istihbarat çalışmalarında elde edilen bilgilerde ülkemizin çeşitli illerinde adı geçen örgüte silah temini için yandaş unsurlardan para toplamaya çalıştıkları, Afganistan, Pakistan ve Suriye’deki çatışmalarda hayatını kaybeden şahısların ailelerine maddi yardım sağladıkları, ayrıca mensupların gelirlerinden alınan paylar oranında El Nusra’ya para aktarıldığı, ilim, kültür ve dayanışma dernekleri adı altında faaliyetlerini yürüttükleri, mescitler oluşturularak dini içerikli eğitim ve yönlendirmelerde bulundukları, çatışma bölgeleriyle irtibatlı bazı şahısların ülkemizden Suriye’ye illegal yoldan sınırı geçmek isteyen şahıslara aracılık ettikleri, Twitter’de Selefılik, El Kaide ve El Nusra adına propaganda faaliyeti yürüterek çatışma bölgelerinde faaliyet gösteren şahıslara ait fotoğrafların paylaşıldığı bilgilerine ulaşılmıştır.”

Sürücü Kursu

İlginizi çekebilir

Cemil Topal’a Yılın Ödülü

Cemil Topal’a Yılın Ödülü

Tema Tasarım |