Ana Sayfa Güncel 17 Şubat 2023

Bunca insan boşuna mı öldü… Meğer AFAD çözümü üç yıl önce bulmuş…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde 30 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Depremin etkisiyle 10 il enkaza döndü. Öte yandan AFAD’ın 3 yıl önce depreme dayanıklı bina testinde bulunduğu ortaya çıktı. Karbon Elyaf kaplı binaların 7.3 şiddetindeki deprem testinde bile ayakta durduğu görüldü.

Türkiye’nin tarihinde büyük bir iz bırakan Kahramanmaraş depremlerinde 30 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti.

7.6 ve 7.7 şiddetindeki depremler Maraş dahil çevredeki 10 ili adeta enkaza çevirdi.

Söz konusu depremin ardından binaların dayanıklılığı, yapım teknikleri, zemin ve kolon dayanıklılığı gündeme geldi.

Vatandaşlar ve yetkililer bir sonraki depremde can kaybı sayısını en aza indirmenin ve binaları depreme dayanıklı hale getirmenin yollarını ararken, AFAD’ın konu ile ilgili bir çalışmayı üç yıl önce test edip denediği görüldü.

Yaklaşık 3 yıl önce AFAD, boş bir aladna iki adet bina inşa ederek depreme dayanıklılık testi yaptı. Söz konusu binalardan birinin taşıyıcı kolonları karbon elyafla kaplandı. 7.3 şiddetine eş değer bir sarsıntı geçiren iki binadan karbon elyafla kaplı olanı yıkılmazken diğer binanın çöktüğü görüldü.

Söz konusu test denemesinde kolonları karbon elyafla kaplı olan bina 7.3 şiddetindeki depreme karşı ayakta kaldı. Bununla birlikte karbon elyafın olumlu sonuç vermesine rağmen deprem bölgelerinde inşa edilen binaların yıkılması soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Birçok kişi karbon elyafın 7.3 şiddetindeki depreme karşı bile yıkılmadığı halde neden binaların temelinde kullanılmadığını eleştirdi.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |