Ana Sayfa Güncel 15 Şubat 2023

Bu söz artık soruşturma sebebi… “Devlet nerede?”

Emekli Cumhuriyet Savcısı Erol Taslak deprem bölgesi Hatay’da “Herkesin sorduğu tek soru var şu anda: Devlet nerede?” diyerek bir sosyal medya paylaşımı yaptı. Bu paylaşımı için suç duyurusunda bulunulan Taslak, polis tarafından ifadeye çağırıldı. Emekli savcı, paylaşımının hikâyesini ve yaşadıklarını Odatv’ye anlattı.

Hatay’da görev yaparken emekli oldu Isparta’ya taşındı. Ailesi ve akrabaları Hatay’da bulunan ve depremde yok olan Rönesans Rezistans ’ta yaşıyordu. 6 Şubat’ta Türkiye’yi sarsan deprem sonrasında Hatay’a giden Erol Taslak 22 saat sonra göçük rezistansın başına geldi. Enkazın başında iki üç asker vardı ve hiçbir çalışma yoktu.

Erol Taslak bazı akrabalarıyla birlikte kendi imkânlarıyla ses gelen ve yaşayan insanları tespit etti. Ses aldığı kişilere “Şu anda gece saati, gün ışıdığında yardıma geleceklerdir” dedi. Gün ışıdığında yardım gelmedi. Kendi imkânlarıyla yaklaşık 10 kişiyi enkazdan çıkardılar. Pazartesi sabaha karşı olan depremde, arama kurtarma ekipleri Çarşamba günü öğleden sonra geldi.

Erol Taslak Odatv’ye yaptığı konuşmada şöyle söyledi;

“Hatay tümüyle kötüydü, yiyecek içecek sıkıntısı yoktu ama kurtarma çalışmaları da yoktu, organizasyon çok eksikti. Bunlardan yola çıkarak herkesin dilinde olan ‘Devlet nerede?’ sorusunu sordum bu durumu; zaten Cumhurbaşkanımız da söyledi ‘Geç kaldık’ dedi.

Benim yeğenlerim hala enkaz altında, ben devlet kurumlarını aşağılamadım, hesap soran değil hesap veren bir devlet yönetimi olmalı. Biz de sorumuzu sorduk, bu bir feryattır, ‘Devlet nerede?’ uğraştığımız şey çok komik. Cumhurbaşkanının başka bir konuşmasında da ‘İktidarımızda artık kimse devlet nerede? diye feryat etmeyecek’ dedi. Cumhurbaşkanının da ifade ettiği gibi bir feryattır kesinlikle aşağılama değildir” şeklinde konuştu.

Erol Taslak, sözlerini bitirirken “Bu paylaşımı yapan kişi bir sürü akrabasını kaybetti, yeğenleri hala enkaz altında, bir sürü kişiyi de enkaz altından çıkardı ve ödülü de bu oldu.” dedi.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |