Ana Sayfa Güncel 10 Mayıs 2023

Babacan bu karara üzülecek: Yargıtay onadı

FETÖ’nün Ergenekon kumpası davasında yeni bir gelişme yaşandı. Kumpasta görev alan hakimler H.Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk ve savcı Murat Dalkuş’un FETÖ üyeliklerine ilişkin cezaları onandı

FETÖ’nün Ergenekon kumpası davasında yeni bir gelişme yaşandı.

Yargıtay, kumpasta görev alan hakimler H.Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk ve savcı Murat Dalkuş’un FETÖ üyeliklerine ilişkin cezalarını onadı.

FETÖ’nün Ergenekon kumpası davasında görev alan hakim ve savcılar hakkında “görevi kötüye kullanma, hürriyeti tahdit, suç uydurma ve evrakta sahtecilik” suçlamalarıyla dava açılmıştı.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ergenekon ve Balyoz kumpasına “incelensin” demişti.

ALİ BABACAN: BUNLARIN HEPSİ AK PAK DEMEYE KARŞIYIZ

Babacan, FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarına ilişkin sorulan soruya verdiği yanıtla :

“Türkiye’de maalesef yakın tarihimizde, ordumuz içerisinde bu tür eğilimler, ‘Siyaset bazen ülkeyi yoldan çıkarır, biz buradayız, ordu olarak el koyarız, şekle sokarız’ diyen bir zihniyet olmuştur. Bu tür hazırlıklar içinde olanlarla ilgili devlet mücadele etmelidir. Dolayısıyla tüm bu süreçlerin Ergenekon, Balyoz, adı ne olursa olsun bunların bağımsız ve tarafsız yargı süreçlerinden geçtikten sonra ancak şöyledir ya da böyledir diyebiliriz. Böyle silmece FETÖ’nün etkisi altındaki yargının uğraştığı Ergenekon, Balyoz sürecine de biz karşıyız. Ama sırf ‘FETÖ’cüler uğraştığına göre bunların hepsi ak pak suçsuz insanlardır’ da demeye de karşıyız. İkisinin de yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bağımsız ve tarafsız yargı eliyle incelenmedikçe bu süreçlerin hiçbirisine doğru ya da yanlış demenin biz doğru olmadığını düşünüyoruz.”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ise Ergenekon ve Balyoz kumpaslarına yaptığı göndermelerde şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ergenekon ve Balyoz’un bir bütün olarak tamamen içi boş, alakasız, darbe girişimi olmadığı tamamen iktidarın organize ettiği tiyatral bir yaklaşım biçimi olduğu benim kabul etmem mümkün değil. Sanki biz o dönemleri yaşamadık. O dönemlerde devamlı siyasete müdahale eden generalleri unuttuk mu Allah aşkına. Anayasa Mahkemesi’ne müdahale eden, hele AK Parti’nin kapatılması davasında bile -bunu şahsen biliyorum- bizatihi rol alan arkadaşları unuttuk mu”

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |