Ana Sayfa Güncel 6 Aralık 2023

Aida Taghiyeva’nın sesi bu kez Rusya Bilimler Akademisi’nden geldi…

Rusya Bilimler Akademisi’nin 300. yıldönümüne adanan Büyük Avrasya ülkelerinden genç bilim adamlarının katıldığı “Bilim Kıtası” akademik forumu,…

Rusya Bilimler Akademisi’nin 300. yıldönümüne adanan Büyük Avrasya ülkelerinden genç bilim adamlarının katıldığı “Bilim Kıtası” akademik forumu, Rusya Federasyonu’nun organlarındaki başkanlığına adanmış bir forum olan BDT İcra Komitesi ile ortaklaşa düzenlendi. Avrasya Ekonomik Birliği ve Uluslararası Bilimler Akademileri Birliği’nin 2023 yılı.

2022 yılında BDT İcra Komitesi’nin desteğiyle “Sınır Tanımayan Bilim” sloganıyla düzenlenen forumun, akademisyen gençlerin hayatında önemli bir etkinlik haline geldiğini, bilimsel ilişkilerin güçlendirilmesine ve bilimsel ilişkilerin güçlendirilmesine önemli bir katkı sağladığını belirtmek gerekir. Gençler arasında bilimsel etkinliklerin yaygınlaştırılması. BDT ülkeleri, BDT üye devletlerinin meslek birliğinde bilim adamlarının ve genç uzmanların hareketlilik sisteminin oluşumuna katkıda bulundu.

Gördüğünüz gibi bu yıl forumun katılımcılarının coğrafyası önemli ölçüde genişletildi; Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus, Özbekistan, Türkmenistan, Ermenistan, Azerbaycan, Tacikistan, Çin, Hindistan, İran, Moğolistan, Vietnam, Endonezya, Pakistan, Sırbistan, Macaristan, Etiyopya, Mısır ve Suriye’den bilimsel araştırmacı ve uzmanların katılımı da vurgulandı.

Çok önemli bir uluslararası forumun düzenlenmesinin temel amacı, Avrasya ülkelerinin strateji ve girişimlerini tek bir bilimsel ve teknolojik alan oluşturma yönünde birleştiren Büyük Avrasya Ortaklığı çerçevesinde disiplinler arası diyalog ve güncel bilimsel sorunların tartışılmasıdır. bilimsel ve teknik temelin güçlendirilmesinin yanı sıra. eyaletler arası akademik ve bilimsel ilişkiler için bir platform oluşturdu

Forum katılımcıları, altı alanda önde gelen bilim insanlarının önderlik ettiği tematik bilimsel bölümler çerçevesinde bilimsel araştırmalarının sonuçlarını sundular.

ANAS Presidium’un “Elektronik Akademisi” bölümünün baş uzmanı Aida Taghiyeva, Rusya’da düzenlenen forumda ülkemizi yapay zeka (matematik) konulu bilimsel makalesiyle temsil etti. 

Çok önemli bir bilimsel forumdan sertifika alarak evine dönen Aida Taghiyeva, araştırmaları ve konuşmasıyla forum katılımcılarından alkış aldı. 

Forum katılımcılarının altı alanda önde gelen bilim insanlarının öncülüğünde yürüttükleri bilimsel araştırmaların sonuçlarını sunduklarını da belirtmek gerekir: yapay zeka (matematik, bilgi ve iletişim teknolojileri), fizik (nanoteknoloji, kuantum teknolojileri), kimya ve malzeme bilimi, sağlıklı nesil (biyo). – ve tematik bilimsel bölümler kapsamında sağlık teknolojileri, iklim, ekoloji), biyogüvenlik ve gıda güvenliği (tarım bilimleri), mirasın korunması (beşeri bilimler, sosyal bilimler).

Forumda yeterince söylendiğini belirtelim: 

Rusya Federasyonu Başkanı AA Fursenko’nun Asistanı; Rusya Federasyonu Eğitim Bakanı VN Falkov; Dışişleri Bakan Yardımcısı AA Pankin; Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi Bilim, Eğitim ve Kültür Komitesi Başkanı LS Gumerova; BDT Genel Sekreteri SN Lebedev, EAEU Başkanı MV Myasnikovich; Uluslararası Bilim Akademileri Birliği başkan yardımcısı, Belarus Ulusal Bilimler Akademisi akademisyeni PAVityaz; Özbekistan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi Başkanı Akademisyen BS Yuldashev, Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı ve
Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bağlı DN Bilyalov; Ulusal Araştırma Merkezi “Kurchatov Enstitüsü” Başkanı, Rusya Bilimler Akademisi’nin ilgili üyesi katıldı.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Phone
WhatsApp