Ana Sayfa Güncel 25 Nisan 2023

21 ilde operasyon: 110 kişi gözaltında

Diyarbakır merkezli 21 ilde terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda 110 şüpheli gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, terör örgütü PKK/KCK’yla ilişkili oldukları öne sürülen kişilerin adreslerine polis tarafından operasyon düzenlendi.

Operasyonda aralarında avukat, gazeteci ve STK temsilcilerinin de bulunduğu en az 110 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

DOSYADA GİZLİLİK KARARI VAR

Diyarbakır Barosu tarafından yapılan açıklamada dosyaya gizlilik kararı getirildiği ifade edildi:

“Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu soruşturma kapsamında, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğinin vermiş olduğu arama ve gözaltı kararına istinaden bugün sabah saatlerinde Baromuz üyesi meslektaşlarımızın, gazetecilerin ve hak savunucuların evlerine baskın yapılmış, yakalama ve gözaltı işlemleri gerçekleştirilmiştir. Temel hak ve özgürlüklere son derece keyfî bir biçimde müdahale edilmekte, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları ve bağlı olunan meslek örgütleriyle sivil toplum örgütlerinin yargı eliyle hedef alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir süreç yaşanmaktadır. Yakalama, gözaltı, tutuklama gibi koruma tedbirleri, hak savunucuları üzerinde yersiz, gereksiz ve ölçüsüz şekilde kötüye kullanıldığı gözlenmekte, avukat görüş yasağı ile soruşturma dosyasında gizlilik kararı alınmıştır.”

ARALARINDA HDP’Lİ YÖNETİCİLER DE VAR

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, gözaltına alınanlar arasında parti yöneticilerinin de bulunduğunu duyurdu.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |