Ana Sayfa Ekonomi, Güncel 14 Ocak 2023

Bakan tarih verdi: EYT’de ilk maaşlar ne zaman yatacak?

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Vedat Bilgin, yakında Meclis’e gelmesi beklenen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin olarak, aylıkların şubat ya da martta hesaplarda olacağını söyledi. Düzenlemenin, Meclis komisyon sürecinin ay sonunu bulabileceğini belirten Bilgin, “Bir ay içerisinde tüm dosyalar sonuca bağlanabilir” dedi.

Bilgin, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren EYT ilgili konuştu.

Yasa teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na ay sonunda gelebileceğini ifade eden Bilgin, ilk aylıkların da şubat ya da martta hesaplarda olacağını kaydetti.

Sabah’a konuşan Bilgin, EYT ile ilgili vatandaşlar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) iletilen tüm dosyaların bir ay içinde sonuca bağlanacağını belirterek, “Cumhurbaşkanımız talimat verdi, ‘Bu sorunu kökten çözün’ dedi” diye konuştu.

EYT’den faydalanacakların yaş ortalamasının 49,9 olduğunu anlatan Bilgin, şunları söyledi:

“Bu bizim açımızdan avantaj ve sürdürülebilir bir durum. EYT’den faydalanacak kişi sayısı, şu anda 2 milyonun üzerinde. Şubat sonu itibarıyla bu sayı 2 milyon 250 bin kişiye ulaşacak. Bunların yaklaşık 600 bini kamu görevlisi. Kamu görevlilerinin maaş ortalaması en düşük 11 bin lira. Şimdi ortalaması 13 bin civarında olacak. Yani hemen emekli olmak için cazip bir sebebi yok. İlk etapta kamuda 51 bin kişinin emekli olacağını düşünüyoruz. Yani kamuda 500 bin kişinin emekli olmayacağını düşünürsek aylık bağlanacak EYT’li rakamı inecek.”

EYT kapsamına giren, ancak yeterli prime sahip olmayanların da bulunduğunu anlatan Bilgin, “EYT’li olabilecek insan sayımız 4 milyon 700 bin civarında kişi. Onların prim gün vesaireleri doldurmaları filan 2027’de olacaklar var” dedi.

“Her hak eden emekli olsa maliyeti 200 milyar lira”
Bilgin, tüm hak edenlerin emekli olacağı ve hak etse de maaş kaybı yaşayacağını düşünerek emekli olmayacaklara göre iki farklı maliyet çalışması yaptıklarını anlattı. Bilgin, “Düzenlemenin maliyeti, 120-200 milyar lira arasında. Her hak eden emekli olursa 200 milyar lira. Hesaplarımızı ona göre yaptık, bütçemizde hiçbir sıkıntı yok” dedi.

“Kalifiye işçiler, işverenleri ile oturup anlaşacaklar”
Bilgin, kamu çalışanlarının yanı sıra bir de EYT’ye hak kazanan, ancak aldığı yüksek aylıkları kaybetmemek için emekli olmayı istemeyecek kalifiye işçilerin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Mesela büyük kuruluşlarda çalışan kalifiye işçiler, işverenleri ile oturup anlaşacaklar. Bunlar ya emekli olmayacaklar ya da işveren onlara diyecek ki, ‘Emekli olduğunuz tarihteki rakamlar üzerinden kıdem tazminatınızı vereceğiz, şimdi emekli olmayın’ oradan da emekli olmayacak olanlar olabilir. Dolayısıyla emekli olacak sayının yarı yarıya inmese bile ona yaklaşacağını düşünüyoruz.”

“Ay sonu komisyona gitmiş olur”

EYT’nin, şu an Meclis’te milletvekilleri tarafından çalışıldığını anlatan Bilgin, “Milletvekillerimiz gelen taleplerle ilgili uzman arkadaşlarımızla konuşuyorlar. Komisyon aşaması ay sonunu bulabilir, ayın sonunda Plan ve Bütçe Komisyonu’na gitmiş olur diye düşünüyorum. İlk aylıklar, şubat ya da martta bağlanabilir” dedi.

“Bir aya tüm dosyalar sonuca bağlanır”
Askerlik ve doğum borçlanması ile ilgili şu anda başvuruların yoğun bir şekilde SGK’ya geldiğini anlatan Bilgin, “Başvuru yapanların durumları uyuyor mu uymuyor mu inceleniyor. Kurum çok yoğun çalışıyor. Altyapımızı geçtiğimiz sene yenilemiştik. Bu nedenle 1,5-2 milyon dosya sisteme girse dahi bir sorun yaşamayacağız. Bir ay içerisinde tüm dosyaların sonuca bağlanabileceğini ifade ediyor arkadaşlarımız. Başvuruların çoğunluğu e-devlet üzerinden alınacak, personelimiz hazır” diye konuştu.

“Staj mağdurları, mağdur değildir”

Bilgin, staj sigortalılarının durumu ile ilgili ise şöyle konuştu:

“Staj mağdurları, mağdur değildir. Yani onlar o kavramı kullanamazlar. Çünkü onları mağdur eden bir şey yok. Ortada iş akdi yok. ‘Staj da sayılsın’ diyorlar, böyle bir şey yapamayız. Milletin parasını imkanlarını biz bu şekilde dağıtamayız. Prim ,’patronun kim?’ diye soruyor. O gün senin için prim yatırması gerekirken yatırmamış olan ya da eksik yatıran patronun kim, yok öyle bir şey.”

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |