TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİNAna Sayfa Yazarlar 7.01.2022 182 Görüntüleme
Tedavi edilmeyen işitme kaybı

Tedavi edilmeyen işitme kaybı

Zihinsel netliğiniz etkilenebilir
Etrafınızdaki sesleri işitmekte güçlük çektiğinizde, zihinsel anlamda netliğiniz bundan kötü etkilenebilir. Bunun nedeni, sesleri işleme ve konuşmaları tanıma becerisine zarar verebilecek şekilde beyne giden uyarımlardaki azalmadır. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tedavi edilebilmesi için işitme kaybını tanımlamak önemlidir.
İşitmeniz ne durumda? Ne kadar iyi duyduğunuzu öğrenmek için size en yakın Emel İşitme Merkezinde işitme testi yaptırın, sonuçları işitme uzmanlarımız ile değerlendirin.
Demans riskiniz artabilir
Hafif bir işitme kaybının olması bile demans oluşma riskinizi iki katına çıkarabilir. Durum ne kadar şiddetliyse, bilişsel bozulma riski o kadar büyüktür. Örneğin orta şiddetteki bir işitme kaybı, riskinizi üç katına çıkartır. Şiddetli bir işitme kaybında, demans oluşma olasılığı beş kata kadar artar.
National Institute on Aging demansı “Bilişsel işlevin (düşünme, anımsama ve mantık yürütme) ve davranış yetilerinin azalarak kişinin günlük yaşamını devam ettirmekte sorun yaşaması olarak tanımlamaktadır.
İşitme kaybı olan bir kişi ile yaşam
Demans (bunama)nın çeşitli türleri bulunmaktadır. En yaygın olanı Alzheimer hastalığıdır. Dünyada yaklaşık 38 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 400 bin Alzheimer hastası olduğu tahmin edilmektedir. Yaşlı nüfusun artış hızı göz önüne alındığında 2050’de dünya çapında 115 milyon Alzheimer hastası olması beklenmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye ise 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastasının olacağı dört ülkeden birisidir.
Alzheimer hastalığıyla mücadele, ailelere hem finansal hem de zaman olarak ağır yük getirebilir.

İşitme kaybı ve demans (bunama): bilişsel sağlık ve zihinsel sağlık üzerindeki etkileri
İşitme kaybının tedavi edilmemesi halinde bazı nörolojik hastalıkların
ortaya çıktığı saptanmıştır. Örneğin:
• Demans (bunama)
• Zihinsel keskinlik, kavrama yeteneğinde azalma
• Depresyon
İşitme kaybının tedavi edilmesi, genel sağlığınızı olumlu etkiler. Araştırmalar, işitme kaybının sosyal, psikolojik ve bilişsel performans üzerinde önemli etkilerde bulunduğunu açıkça göstermektedir. Başkalarıyla etkin iletişim kurma yetisi kaybedilirse kişiler arası ilişkiler zayıflayabilir, özellikle de işitme kaybıyla birlikte demans (bunama) da varsa ilişkiler daha da olumsuz etkilenebilir.
Bu nedenle hafif düzeyde işitme kaybı olan kişiler bile derhal tedavi görmelidir.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Odyolog


Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp