TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 11.003.317
AKTİF VAKA: 689.980
ÖLÜM: 86.099
İYİLEŞME: 10.313.337

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 10.01.2022 28 Görüntüleme
Tedavi edilmeyen işitme kaybı

Tedavi edilmeyen işitme kaybı

İşitme kaybı belleğinizi etkileyebilir

Çok yakın zamanda söyleneni hatırlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Konuşmaları veya iletilen bilgileri işitmek için özel bir çaba gösterdiğinizde söylenenleri anlamak ve hatırlamak zor olabilir. Bunun nedeni dinlemek için kullanılacak ekstra bilişsel kaynakların, hatırlama ve anlama için mevcut olan kaynaklardan harcayacak olmasıdır.

Sohbetler eskisi kadar eğlenceli değil

İşitmeniz kötüleştikçe, gündelik konuşmaları takip etmek gittikçe daha zor hale gelir. İnsanlardan sık sık söylediklerini tekrarlamalarını isteyebilir veya anlamak amacıyla dudaklarını okumak için yüzlerini görmeye çalışıyor olabilirsiniz. Hatta kafanızı sallayabilir ve söylenenleri anlıyor gibi davranabilirsiniz. Bu size tanıdık geldi mi? Can alıcı noktasını kaçırdığınız için artık espriler eskisi kadar komik değildir.

Sosyal hayatınız olumsuz etkilenebilir

İşitme kaybınız olduğunda arkadaş çevrenizle ilişkinizi korumak size daha zor gelebilir. Kalabalık buluşmalar, gürültülü restoranlar, parti gibi ortamlarda bu, özellikle fark edilir düzeyde ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda, bazı sosyal etkinliklerden uzaklaştığınızı veya davetleri reddettiğinizi fark edebilirsiniz. Araştırmalar tedavi edilmemiş işitme kaybına sahip kişilerin sosyal etkinliklere katılma oranının %20-24 daha az olduğunu göstermektedir.

 

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Odyolog


Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp