Ana Sayfa Yazarlar 31.01.2022 737 Görüntüleme
Sensörinöral işitme kaybı

Sensörinöral işitme kaybı

Sensörinöral işitme kaybı, üç tip işitme kaybından en sık görülenidir Bu tip işitme kaybı; iç kulaktaki tüylü hücreler, beyne giden sesi aktaran sinirler veya beynin kendisi zarar gördüğü zaman meydana gelir. Çoğunlukla doğal yaşlanma süreci veya gürültüye/yüksek sese maruz kalma buna neden olur. Aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin:
İşitmeniz ile ilgili endişeniz mi var? Yardımcı olabiliriz.

Sensörinöral işitme kaybı
nedir?
İç kulağımızın içinde sesi algılayan tüylü hücreler ve sesi beyne ileten işitme siniri vardır. Yaş, gürültü veya hastalık nedeniyle tüylü hücrelerde oluşan hasar, Sensörinöral işitme kaybına neden olabilir. Sensörinöral işitme kaybı tek bir kulakta veya her iki kulakta da olabilir.
Sensörinöral kayıp ile doğmak mümkündür ama muhtemelen bu zaman içinde gelişecektir. Yaşla ilişkili işitme kaybı, sensörinöral işitme kaybının en yaygın nedenidir. İşitme kaybı hafiften şiddetliye ve hatta çok ileri derece aralığında değişebilir ve belirli nedenlere bağlı olarak zamanla yavaş bir seyir izleyerek kötüleşme eğilimi gösterebilir.

emelisitme.com

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Odyolog


Tema Tasarım |