TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 11.003.317
AKTİF VAKA: 689.980
ÖLÜM: 86.099
İYİLEŞME: 10.313.337

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 6.01.2022 34 Görüntüleme
İşitme kaybı tipleri

İşitme kaybı tipleri

Sensörinöral, iletim ve mix (karma) tip olmak üzere çeşitli işitme kaybı türü vardır.
Sizde hangi tip işitme kaybı olursa olsun, tedavi seçeneklerini belirlemenize yardımcı olacağız.

Sensörinöral işitme kaybını anlamak

Sensörinöral işitme kaybı zaman içinde işitmenin kötüleşmesine yol açar. Gürültü nedeni ile de oluşan sensörinöral işitme kaybı, aşırı gürültü iç kulaktaki hassas tüylü hücrelere veya sinirlere hasar verdiğinde meydana gelir. Bu durum, tüy hücrelerinin ve sinirlerin sesi beyne düzgün şekilde iletmelerine engel olur. Genelde, sensörinöral işitme kaybı yaşlandıkça veya yüksek gürültü seviyelerine sık sık maruz kalındığında yavaş yavaş oluşur. Çoğu durumda işitme kaybı kalıcıdır. Uygun işitme cihazları kişinin işitmesini normal seviyelere getirir.
Sensörinöral işitme kaybının en yaygın nedenleri:
• Sık sık fazla gürültülü ortama maruz kalma
• Doğal yaşlanma
• Kalıtımsal faktörler
• Hastalık ve enfeksiyonlar
Doğuştan işitme kaybının en yaygın nedenleri:
• Annede kızamık/kızamıkçık, sitomegalovirüs veya herpes simplex virüsü
• Prematürelik
• Düşük doğum kiloları
• Doğumda yaralanmalar
İşitme kaybı nedeni: Doğuştan işitme kaybı
Doğuştan işitme kaybına kalıtımsal veya kalıtım dışı faktörler neden olabilir. Doğuştan işitme kaybının %50’sinden fazlasının nedeni genetiktir. Genetik kaynaklı işitme kaybı, doğumda mevcut olabilir veya daha sonra gelişebilir. Genetik harici işitme kaybı nedenleri arasında; düşük doğum kilosu, kızamık veya herpes simplex virüsü gibi annenin gebelik sırasında maruz kaldığı bir virüs, enfeksiyon veya rahatsızlık olabilir.
İletim tipi işitme kaybı nedir?
İletim tipi işitme kaybı, dış ile iç kulak arasında bir tıkanıklık veya başka bir engel nedeniyle ses dalgalarının iletilmesindeki sorunlar anlamına gelir. Kulak kiri, yabancı cisim kaçması gibi sebeplerle olduğu gibi; kulağın zarar görmesi gibi daha ciddi bir neden olabilir. Bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanının yardımı gerekebilir.
İletim tipi işitme kaybı çoğunlukla kulakta tıkanıklık hissi verir. Sorununuz hakkında bilgi edinmek ve nasıl çözüm bulabileceğinizi öğrenmek için işitme uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz.
İletim tipi işitme kaybının en yaygın nedenleri
• Kulakta şekil bozukluğu
• Soğuk algınlığı veya alerjiler nedeniyle kulakta sıvı
• Orta kulak veya kulak kanalındaki enfeksiyonlar
• Delinmiş kulak zarı
Mikst (Karma) Tip İşitme kaybı nedir?
Hem sesin iletilmesinde görevli dış ve orta kulakta hem de sesin işlenmesinde görevli iç kulak ve beyin yollarında ortaya çıkan bozulma/ engellerin birlikte görülmesiyle ortaya çıkan işitme kaybıdır.
İletim tipi işitme kaybının tedavisi sonrasında, kişinin sensörinöral kaybına uygun olarak belirlenen işitme cihazları ile işitmesi normal seviyelere getirilir. Tekrarlanan enfeksiyon vb sebeplerle oluşan ve tedavi edilemeyen iletim tipi işitme kaybına eşlik eden sensörinöral tip işitme kayıplarına uygun işitme çözümlerimi hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Odyolog


İlginizi çekebilir

Ani İşitme Kaybı Nedenleri?

Ani İşitme Kaybı Nedenleri?

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp