Ana Sayfa Yazarlar 12.01.2022 402 Görüntüleme
İlk randevuda verilen hizmetler

İlk randevuda verilen hizmetler

Emel işitme sistemleri’ ne ilk defa gelen her misafirimizi tanımak için zaman ayırıyoruz. Öncelikle işitme sorunlarınız ve ilgili tıbbi geçmişiniz üzerinde durulur, daha önce işitme cihazı kullanıp kullanmadığınız sorulur. Sonra işitme uzmanlarımız kulaklarınızı muayene eder, kulak kiri ve yabancı madde bulunup bulunmadığını kontrol eder. Kulak kiri ve yabancı maddeler, kulak kanalını tıkayabilir ve sonuçta iletimde işitme kaybı meydana gelebilir. Ayrıca kulak zarlarınızda hasar, enfeksiyon ve farklı anormallikler bulunup bulunmadığını da kontrol ediyoruz. Gerekirse tedavi görmeniz için sizi kulak-burun-boğaz uzmanına yönlendiriyoruz.
Başlangıçta kulaklarınızı muayene ediyoruz ve işitmenizi değerlendirmek için işitme testinizi yapıyoruz Ses geçirmez bir odada veya bölmede oturuyor ve kulaklık takıyorsunuz. Size farklı tonlarda sinyaller ve konuşma sesleri gönderiyoruz yanıt vermenizi istiyoruz.
Yanıtlarınızı işitme çizelgesine (odyogram) kaydediyoruz ve sonuçlara dayanarak işitme kaybınızın derecesini saptıyoruz. Sorularınızı memnuniyet ile yanıtlıyor ve tüm sonuçlarınızı sizinle birlikte inceliyoruz. Bundan sonra sıradaki adımları tartışıp beraber planlıyoruz.
İşitme kaybının nedenlerini anlamak
İşitme kayıplarının çoğunun nedeni kaza sonucu veya fiziksel problem değildir, gürültüye maruz kalmaktan ötürü iç kulağınızın hasar görmesidir. “Sensörinöral” işitme kaybı adı verilen bu kayıp genelde işitme cihazı ile çözümlenebilir. İşitme testinizin sonuçları, işitme çizelgesine (odyogram) kaydedilir. Emel İşitme Sistemleri uzmanları işitme testi ile işitme kaybınızın derecesini ölçmekte ve bu sürecin her adımında size bilgi vererek ve sonuçları görüşmektedir.
Kendinize güveninizi
geri kazanın
Yapılan bilimsel araştırmalar yalnızlık, depresyon ve demans (bunama) ile işitme kaybı arasında bağlantı olduğunu göstermektedir Tedavi edilmeyen işitme kayıplı kişiler arasında işsizlik oranı, toplumun geneline kıyasla daha yüksektir. İşitme cihazı ile sevdiklerinizle tekrar daha iyi iletişim kurabilir, toplantılara etkin şekilde katılabilir ve çevrenizde konuşulanları kaçırmadığınız konusunda kendinize güvenebilirsiniz. İşitme cihazı kullanmaya başlayanların çoğu bunun gözlük takmak gibi olduğunu, kolay, rahat kullanımına ek olarak günlük yaşam kalitesini önemli oranda arttırdığını fark etmektedir.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Odyolog


Tema Tasarım |