Ana Sayfa Yazarlar 11.04.2022 672 Görüntüleme
Hz.Yusuf Peygamberin Affediciliği Kur’an’da geçen mucizeleri ( Şehr-i Ramazana özel )

Hz.Yusuf Peygamberin Affediciliği Kur’an’da geçen mucizeleri ( Şehr-i Ramazana özel )

Son Vakit Haber’in Baş Yazarı Gazeteci Ferhat Aydoğan Ramazana özel Hz.Yusuf’un önemli ve özel geçmişini kaleme aldı.

Gazeteci Aydoğan yazısında şu sözlere yer verdi;

Geçmişten günümüze kadar anlatılan yaşayış şekli ile ve Allah’ın izni ile göstermiş olduğu mucizeleri her kesimden insanın özellikle müslümanların merak edilen peygamberlerden biri olan Hz. Yusuf en çok araştırılan peygamberlerdendir.

Hz. Yusuf yaşanılan ve ona yapılan zulüme karşı affını kardeşlerine göstermiştir. Kıtlık durumunda olan kardeşlerine yardım ettip onları ölümden kurtararak merhameti ile gönüllere taç kurmuştur. Oğlundan ayrı kalan Hz. Yakup üzüntünden ama olmuş. Daha sonra ise Hz. Yusuf’a kavuşan Hz. Yakup’un gözleri açılmıştır
 
Hazreti Yusuf (A.S) Mesleği
 Her peygamberin muhakkak bir mesleği vardır.Hazreti Yusuf çocukluğundan itibaren çobanlıkla mesleği ile alakadar olmuştur. 

Hazreti Yusuf (A.S) Mucizeleri ve Kur-an’da gelen ilgili Ayetler

Hazreti Yusuf (A.s) peygamberlik zamanında Allah’ın izni ve kudretli ile bir çok mucize göstermiştir. Hz. Yusuf’un yüzü bir güneş gibi nurlar içerisinde olduğu toplumlardan toplumlara kadar gelmiş bir bilgidir. Hazreti Yusuf aleyhisselam’a bakanlar nurdan gözlerini çevirme gayretinde bulunurlardı. Hz. Yusuf’un nuru bir amanın gözlerini tekrar açabilecek kadar etkiliydi. Hazreti Yusuf’un bir diğer mucizesi ise ağaç yapraklarından kumaş elde edebilmesiydi.Hazreti Yusuf’un huzurunda bir zat gelerek ağaç yapraklarından bir mucize göstermesini istemiştir. Hz.Yusuf bunun üzerine ağaç yapraklarından kumaş elde etmiştir.

 Kur’an-ı Kerim’de Hz. Yusuf ile ilgili pek çok mucize vardır; İşte o ayetler;
 
Yusuf suresi 17-18-19-20-21. Ayetler

 “Ey babamız! Biz yarış için uzaklaşmış, Yûsuf’u da eşyamızın yanında bırakmıştık; onu kurt yemiş! Ama biz doğru söyleyen kimseler olsak da sen bize inanmazsın” dediler.
 
Gömleğinin üstünde uydurma bir kan izi de gösterdiler. Ya‘kūb, “Hayır! Nefsiniz sizi kötü bir iş yapmaya sürüklemiş; artık (bana düşen) güzelce sabretmektir. Anlattığınız şeyler karşısında, (bana) yardım edecek olan ise ancak Allah’tır” dedi.
 Derken bir kervan geldi, sucularını gönderdiler, adam kovasını kuyuya saldı; “Müjde! İşte bir oğlan çocuğu!” diye bağırdı. Onu alıp bir ticaret malı olarak sakladılar. Allah onların yaptıklarını çok iyi biliyordu.

 (Mısır’da) onu yok pahasına, birkaç dirheme sattılar. Zaten ona pek değer vermemişlerdi.
 Onu satın alan Mısırlı adam karısına, “Ona değer ver ve güzel bak! Umulur ki bize faydası olur veya onu evlât ediniriz” dedi. İşte böylece Yûsuf’a orada bir yer sağladık ve bunu olayların yorumunu ona öğretelim diye de yaptık. Allah, emrini yerine getirmeye kadirdir. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler.

Ne güzel Yusuf olan yüreklere
Ne acı ki değer bilmez firavunlara

Ferhat Aydoğan

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

İşitme Kaybı Tedavisi

İşitme Kaybı Tedavisi

Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp