Ana Sayfa Yazarlar 2.11.2022 706 Görüntüleme
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Cumhuriyet demek bağımsızlık demek, halkın kendini yönetmesi demek, Mustafa Kemal Atatürk demektir. Cumhuriyet Bayramı her sene kutlanırken tüm aziz şehitlerimiz anılmaktadır. Bu devlet onların aziz hatıraları ile inşa edilmiştir.
Atatürk, cumhuriyeti ilân ederken demokrasinin bütün kurallarının zamanı geldikçe uygulanması görüşünde idi. Türk milletinin, siyasal haklarını dilediği gibi kullanması, memlekette çoğulcu demokrasinin işlerlik kazanması, onun baş amacı idi.
Cumhuriyetin ilânı ile “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” kuralı, artık devlet yönetiminde, en belirgin şekliyle yerini alıyor; demokrasiye giden yol daha aydınlık olarak çiziliyordu.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu tarihtir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, diğer bayramlar gibi bu bayramı da gelecek nesillere bir miras olarak bırakmıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan bir anayasa değişikliğiyle Türkiye’nin yönetim biçimi “Cumhuriyet” olarak belirlenmiştir. Bunun 101 pare top atışıyla kutlanması aynı gün meclis tarafından kararlaştırılmıştır. Bizler de yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş günü olan 29 Ekim’i her yıl ülkece coşku içinde kutlamaya devam ediyoruz.
29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra, taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti. Böylece ülkemizde “Cumhuriyet yönetimi” kuruldu. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet’in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı. Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz, ulusundur.
Yurdun dört bir yanında; İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri ve diğer şehirlerimizde yüzbinlerce Cumhuriyet aşığı vatan sevdalısını bir araya getirerek coşku içinde kutlanacak.
Türk milletinin yapısına en uygun idare şekli olan cumhuriyet rejimine sahip çıkmak ve onu yaşatmak, hepimizin başlıca vatandaşlık görevidir.

Sözlerime Mahsuni Şerif’in “Sarı Saçlım Mavi Gözlüm” dizeleriyle son vermek istiyorum…

Sevgiyle kalın…

Sarı Saçlım Mavi Gözlüm

Sana Hasret Sana Vurgun Gönlümüz
Neredesin Mavi Gözlüm
Nerde, nerde Nerdesin Dost
Bu Gemi Bu Karadeniz
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde, nerde Nerdesin Dost
Ararım İzini Dolmabahçe den
Bir Daha Dönmezmi Bu Yola Giden
İçimde Sen,Gözümde Sen sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde, nerde Nerdesin Dost
Kurban Olam Yürüdüğün Yollara
Kara Peçe Yakışmıyor Kullara
Uyan Bak Bizim Hallara
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde, nerde Nerdesin Dost
Bulutlar Terinden, Dağlar Kokundan
Sarhoştur Sevdiğim Mahsuni Bundan
Bir Daha Gel, Gel Samsundan
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde, nerde Nerdesin Dost
Mahzuni Şerif

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |