Ana Sayfa Yazarlar 10.08.2022 650 Görüntüleme
AŞKIN ŞEHİDİ

AŞKIN ŞEHİDİ

TV izleyicilerinin Kurtlar Vadisi Dizi Konseptleri ve sinema filmlerinin yazım ekibinden tanığı Ahmet TURGUT; Mart- 2010 yılında BOZKIRIN SIRRI TÜRK PEYGAMBER romanıyla kitap okurlarıyla buluştu.
2011 yılında Ahmet TURGUT beyin biz okuyucularına sunduğu AŞKIN ŞEHİDİ kitabı, Muharrem ayında bulunmamız sebebiyle büyük önem arz etmekte ve bu değerli kitap yazılı edebiyatımızın üzerinde durmadığı bir döneme ayna tutmaktadır.
AŞKIN ŞEHİDİ kitabı ile Peygamber Efendimiz ’in kutlu torunu Hz. HÜSEYİN Efendimizi tanıma fırsatı bulduk. Okuyucular, Hz Hüseyin’in son 99 gününü: Hüzünler, kırgınlıklar, ilkeli duruşlar ve tarihe bırakılan şiarlar itibarıyla sadece gözyaşının değil, anlayış ve idrakin de kapılarını aralayacaklar.
Onunla geçirilen Ramazan Ayı, Onunla yapılan tavaflar, Onunla aşılan çöller ilk kez bir romanın sayfalarına yansıyor. Başlı başına bir mektep olan Kerbela’nın izince yürünen sayfalar, okuyucularını yüzleşmekten çekinecekleri bir döneme götürüyor.
“Her yer KERBELA, her gün AŞURA” diyebiliyorsak, AŞKIN ŞEHİDİ ile sadece dış mücadeleyi değil, bizzat içimizdeki büyük savaşı da göreceğiz. Hz. Hüseyin’i terk edenleri kınamadan önce bir daha düşüneceğiz! Adına lanetler okuduğumuz Yezid’in içimizdeki NEFS’imiz olduğunu göreceğiz.
Ruhumuzun Allah katında bize üflenen o pak nefesin Hüseyin olduğunu hissedeceğiz. Kendimizle yüzleşmeye hazır mıyız? Titredim o vakit. Nutkum tutuldu. “Habibullah’ın ‘Oğlum’ dediği Hüseyin ile adına asırlardır lanet okunan Yezid içimdeydi demek ve ben ekseri olarak Kufe’lilere benziyorum” diyeceksiniz.
Bir gece sayfaları aralandı Kitabın. Karşımda duran, surelerin en kısasıydı:
“Şüphesiz Sana Kevseri verdik. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Asıl izi silinecek olan. Sana kin besleyendir.” Sayfayla birlikte gözlerim de kapandı. Önüm sıra, her biri tek başına topluluk olmuş insanlar belirdi… Vakurdu hâlleri. Sanki geçmişten geleceğe, karanlıktan aydınlığa yürüyorlardı. Yine de sordum kendi kendime, “Nereye gidiyor bunlar?” diye… “Kerbela” dedi bir ses. Şevklenip artlarına düşmek istedim. O ses, “İyi düşün, bunun bedeli ağırdır…” dedi. Korktum…
“Kûfeliler de korkmuştu. Unutma!.. Korkanlar dostlarını terk ederler…” dedi aynı ses.
Utandım bu kez… Aklım karıştı, gönlüm bulandı. O ses, “Ne utan, ne de kork!” dedi… “Anlamaya bak! Gidenler kazandı.”
“Yezid…” dedim merakla, “O kazanmadı mı? Hüseyin’in ve yoldaşlarının kanını döküp tahtına daha bir güvenle kurulmadı mı?” “Yanlış biliyorsun…” dedi, “aç, bir daha oku! Ve düşün… Kazanan Yezid mi, yoksa İmam Hüseyin mi?” Merak ettim. Bu kez nasıl okuyacaktım?
“Kerbelâ’yı cinayet öyküsü bilme!” dedi… “Onda bir sayfa dahi var, ana sütü kadar ak ve pak olan. Orada kahramanlar kâh Ali oğlu Hüseyin’dir, kâh Fâtıma kızı Zeyneb” “Amenna!..” dedim pürtelaş ve ekledim: “Biliriz ki, Kerbelâ hak aramanın ve özgürlüğün destanıdır. Sabrın, teslimiyetin ve adanmışlığın azamelidir.”
İçimdeki ses, “Hâlâ bazı hakikatleri anlayamamışsın…” dedi. Duruldum. Sükût edip boyun büktüm.
“Kerbelâ’yı uzaklarda arama…” dedi. “Bu hikâyenin Yezid’i, sana her dem kötülükler emreden ve yeryüzünde nifak çıkarıp kan döken nefsindir. Zoru gördükçe dostlarını yarı yolda koyan Kûfeliler, maslahat gözeten aklındır… Arına paklana yücelen ve Allah’ın yeryüzündeki halifesi olan Hüseyin, Allah katından sana üflenen ruhtur. Unutma! Seni yaratan Yezid’i de. Kufelileri de, İmam Hüseyin’i de var edendir.”
Titredim o vakit. Nutkum tutuldu. Habibullah’ın, “Oğlum” dediği Hüseyin ile adına asırlardır lanet okunan Yezid içimdeydi demek. Ve ben ekseri olarak Kufelilere benziyordum.

Ben de Ahmet Turgut beyin: “Okuyacağım dedim, EN BAŞTAN OKUYACAĞIM” dediği gibi, çevirdim en baştan AŞKIN ŞEHİDİ sayfalarını…
Allah’ın Salat ve Selamı Resul’ün ve Al-i Beyti’nin üzerine olsun.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp