Ana Sayfa Gündem 24 Mayıs 2022

Dernek Başkanından dikkatçeken teklif: “Ermeni lobisine karşı özellikle enformasyon cephesinde Türk birliği oluşturulmalıdır”

Fuad Hüseyinzade: “Ermeni lobisi şimdiden terör örgütü imajını yaratıyor”.

“44 günlük savaşın ardından Ermeni lobisi, uluslararası medyada yanlış bilgiler yayıyor, Azerbaycan ve Türkiye’ye ve genel olarak Türk dünyasına yönelik keskin önceliklerle çirkin bir karalama kampanyası yürütüyor”. Bu sözleri Azerbaycan Diaspora Faaliyetlerine Destek Derneği’nin Başkanı Fuad Hüseyinzade basına açılamasında söyledi.

Fuad Hüseyinzade’nin sözlerine göre, Ermeni lobisi şimdiden terör örgütü imajını yaratıyor:

“Bu bağlamda Ermeni lobisi, Amerikan Ermenileri Ulusal Komitesi (ANCA) aracılığıyla Azerbaycan ve Türkiye karşıtı öncelikleri uygulamaya çalışıyor. Ermeni lobisinin Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütleriyle bağlantılı olması ciddi bir endişe konusudur. Bu nedenle Ermeni ayrılıkçı örgütlerin dünyadaki faaliyetleri sürekli izlenmeli ve tüm Türk dünyası Ermenilerin sinsi planlarına cevap vermelidir! Buna karşı önlem almak, bir millet ve iki devlet için zaten tarihi bir gereklilik haline gelmiştir. Buna karşılık Ermeni lobisine karşı özellikle enformasyon cephesinde Türk birliği oluşturulmalıdır. Bu kapsamda, Medya ve Enformasyon Bakanları ile Türk Devletleri Teşkilatı (OAS) üst düzey yetkililerinin 14 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirdiği 4. toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanlığı İdaresi İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun ve Hikmet Hacıyev Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı – Dış Politika Dairesi Başkanı, çağrıları sorunun ne kadar ciddi ve acil olduğunu gösteriyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Destekleme Ajansı ve Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkileri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Azerbaycan-Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları İşbirliği Forumu’nun ilki dün Bakü’de gerçekleştirildi. STK’ların ortak faaliyetleri ve projelerin uygulanması için ciddi öneriler ve girişimler ortaya konmuştur. Özellikle, Forum’un sonunda bir “Azeri ve Türk STK’ları Arasında İşbirliği Platformu” oluşturma kararı, stratejik Ermeni lobisine sürekli bir yanıt için geniş fırsatlar sağlayacaktır. “Azeri ve Türk STK’ları İşbirliği Platformu”nun Türk halkının haklarını korumaya yönelik ortak çabaları daha da güçlendireceğine ve bu yönde önleyici tedbirler alacağına inanıyoruz.

Bu bağlamda Şuşa Deklarasyonuna dayalı olarak Türk halklarının ve diasporanın dayanışması, Ermeni lobisinin teşhir edilmesi, Türk halkının sesini uluslararası topluma medya aracılığıyla farklı dillerde iletilmesi etkili sonuçlar doğurabilir”.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |