Ana Sayfa Güncel 4 Ekim 2022

Zelenski’den Erdoğan’a kötü haber

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte bir müzakere masasına oturmayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında iki devlet başkanını da bir araya getirmek için arabuluculuk yapıyordu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile herhangi bir müzakere masasına oturmayacağını açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’daki 4 bölgeyi ilhak ettiğini açıklamasının ardından Zelenski, Putin ile herhangi bir müzakereyi reddeden bir kararname imzaladı.

Zelenski, konu ile ilgili “Putin haysiyet ve dürüstlüğün ne olduğunu bilmiyor. Bu nedenle Rusya ile ancak Rusya’nın başka bir devlet başkanı olduğunda diyaloga hazırız” dedi.

Kremlin sözcüsü Dmitriv Peskov ise Zelenski’nin pozisyonunu değiştirdiğinde veya Ukrayna’nın yeni Devlet Başkanı göreve başladığında Kiev ile barış görüşmelerinin devam edeceğini söyledi.

Bu hafta 70 yaşına giren Putin, yirmi yıldan fazla bir süredir Rusya’ya hükmediyor ve anayasa reformları uyarınca iki kez daha aday olabilir. Buna göre Putin, potansiyel olarak 2036’ya kadar iktidarda kalacak.

Rusya Devlet Başkanı, geçen hafta Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzalamıştı.

ERDOĞAN ARABULUCU OLMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında Rusya Putin ve Zelenski ile diplomasi trafiği yürüterek orta yolu bulmaya çalışmıştı. Türkiye, iki taraf arasındaki esir takası, Ukrayna limanlarındaki tahıl krizi ve iki ülke bakanlarının müzakere masasına oturması konusu gibi birçok noktada arabuluculuk yapmıştı.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |