Ana Sayfa Güncel 29 Eylül 2022

TÜRK İNTERNET MEDYASI RTÜK ÇALIŞTAYI

Radyo Televizyon Üst Kurulu ve Türk İnternet Medyası Birliği tarafından Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda yasal düzenlemeler ve beklentiler konuşuldu.

İnternet Yayıncılığı mesleğinin ve dijital yayıncılığın önemli sorun ve beklentileri ile gerekli yasal düzenlemelerin masaya yatırıldığı çalıştaya Avrupa Gazeteciler adına Yönetim Kurulu Başkanı Adnan FİŞENK katıldı.
Yurtdışından ve Türkiye’nin 81 ilinden İnternet Medya temsilcileri, RTÜK Başkan Yardımcıları ve ilgili meslek kuruluşları toplantıya geniş katılım sağladılar. Çalıştayın açılışında konuşan TİMBİR Başkanı Dr. Süleyman Basa, “RTÜK uygulamalarından internet medyasının sorunlarına, dezenformasyondan içerik üretimine kadar birçok konuyu dile getirerek, İnternet Medyası her geçen gün büyükmekte ve etki alanını genişletmektedir, dedi.

Konuşmasına şu şekilde devam eden Basa, bugün Anadolunun Yedi bölgesinden 81 il de kendi emekleri ile insanlara haber ulaştıran gazeteci arkadaşlarımız aramızdalar. Hepsi ayrı bir başarı hikayesidir.
Bugün İnternet Medyası ülkemizde kendi emekleri ile şuanki gücüne erişmiştir. Devletten desteği almadan, ticaret odasında berberler odasından emlakçılar odasına farklı tüzel kişiliklerle muhattap olarak, basın kartı olmadan yokluklar içerisinde gazetecilik mücadelelerini devam ettirmişlerdir. Övünerek söylüyorum ki Anadolu’nun internet medyası kendi öz kaynaği ile habercilik yapmıştır. Burada fon alan kuruluş yoktur, yabancı vakıfların sözcülüğünü yapan gayri milli niyetleri taşıyan medya kuruluşları yoktur. Burada yer alan medya mensupların gücün değil milletin medyasıdır” dedi.

RTÜK KURUMSAL BİLGİ PAYLAŞTI

RTÜK Başkan Yardımcısı Orhan Özdemir’in moderatörlüğünü yaptığı, Av.Aydın Demir, Şebnem Bursalı, Orhan Samast ve Av. Cüneyt Altıparmak’ın konuşmacı olarak kürsü aldığı çalıştayda; İnternet Yayıncılığında Lisanslama ve Yetkilendirme Süreçleri, Medyada Dezenformasyon, İnternet Medyası Basın Etiği ve İtibar internet Medyası Hukuki Sorunlar, İnternet Medyasında Teknik Ve İçerik Geliştirme, İnternet Medyasının yasal altyapı ihtiyacı, Yurt dışında Türk Medyası, İnternet Gazeteciliğinde İçerik Üretimi hakkında medya mensuplarına bilgi aktarıldı.

İNTERNET MEDYASINDA YASAL SON DURUM

Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Adnan FİŞENK 1 Ekim de yeni yasama yılına başlayacak TBMM’ne sunulacak olan yasa taslağının kapsamıyla ilgili internet medyası için yönetmelikler beklediklerini ve gazetecilikte dijitalleşmenin kısa vadede gerçekleşeceğini umduğunu belirtti.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |