Ana Sayfa Güncel 31 Ekim 2022

Toplantı bitti Mahir Ünal istifa etti

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Bugün itibarıyla Grup Başkanvekilliği görevimden affımı talep ettim” açıklaması yaparak istifa ettiğini duyurdu…

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Bugün itibarıyla Grup Başkanvekilliği görevimden affımı talep ettim” açıklaması yaparak istifa ettiğini duyurdu. Mahir Ünal’dan boşalan AKP Grup Başkanvekilliği görevine Özlem Zengin atandı.

Ünal Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bugün itibarıyla Grup Başkan Vekilliği görevimden affımı talep ettim. Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a bugüne kadar şahsıma duyduğu güven ve verdiği sorumluluklar için müteşekkirim. Kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım” ifadelerini kullandı.

Mahir Ünal, Cumhuriyet ve harf devrimine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından başta Cumhur İttifakı lideri MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olmak üzere birçok kesimden tepki toplamıştı.

Bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen AKP MYK toplantısına katılan Mahir Ünal’ın toplantının bitmesinden bir saat sonra istifasını açıkladığı görüldü.

Ünal’ın açıklaması Erdoğan’ın geçen Cuma günü yaptığı “Türkiye Yüzyılı” toplantısına gölge düşürdüğü gerekçesiyle parti içerisinden de tepki çekmişti.

MAHİR ÜNAL NE DEMİŞTİ

AKP’li Mahir Ünal, Kahramanmaraş 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nda düzenlenen konferansta, “Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız Devrimi, her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi, Mao’nun Çin kültür devrimidir, lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir” demişti.

İktidar ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ünal’ın sözlerini “Talihsiz, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesinde” diye eleştirmişti. MHP Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu da “Hadsize böyle had bildirilir” ifadelerini kullanmıştı.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp