Ana Sayfa Güncel 21 Kasım 2022

Sıfır araçlarda ÖTV indirimi beklentisi… Tarih verildi

Sıfır araçların ÖTV oranlarını belirleyen matrah güncellemesinde ilk kez bir takvimin belli olması pazarda dalgalanma yarattı. 1 Aralık tarihinin işaret edilmesinin ardından bayilere ‘KDV dahil ücreti ödeyelim aralıkta tescil ettirin’ telefonları yağmaya başladı. Uzmanlar ise tüketicileri büyük bir beklentiye girmemeleri konusunda uyararak, küçük-orta sınıftaki otomobillerde yüzde 7 ila 10 arasında indirim olabileceğini belirtti.

Sıfır otomobillerin hangi ÖTV dilimine gireceğini belirleyen matrah limitlerinin (vergisiz fiyat) güncellemesinde, 1 Aralık tarihinin işaret edilmesi otomotiv pazarında dalgalanma yarattı.

Daha önce pazarda beklenti yaratmamak adına duyuru yapılmadan güncelleştirilen matrah limitleri için ilk kez bir takvimin belli olmasının ardından sıfır araç almak isteyen bazı tüketiciler beklemeye geçti.

Bazı tüketiciler ise bayi yetkililerini “KDV dahil aracın fiyatını ödeyelim ancak tescilini 1 Aralık’tan sonra yapın” diye aramaya başladı.

Matrahların ne kadar arttırılacağının belirsizliğini koruduğunu vurgulayan uzmanlar, güncellemenin muhtemelen orta ve küçük sınıftaki otomobilleri kapsayacağının altını çizdi. Söz konusu otomobil sınıfındaki otomobillerdeki indirim beklentisi ise yüzde 7 ila 10 arasında değişiyor.

Hürriyet’ten Taylan Özgür Dil’in haberine göre, 10 günlük takvimle beraber belirsizliğin devam ettiğinin altını çizen Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan:

10 GÜN TESCİL YOK

“Tüketiciler dikkatli olmalı. Çünkü ne kadar indirim geleceğini, güncelleme oranını bilemiyoruz. Şu anda birçok 1.6 litre ve altındaki motor hacmine sahip otomobilin vergi öncesi fiyatı 200 bin TL’yi geçtiği için yüzde 80 ÖTV dilimine giriyor. Bayiler olarak muhtemelen 1 Aralık’a kadar baskı altında olacağız. Birçok kişi KDV dahil ödeyip tescilini sonradan yaptırmak isteyecektir” dedi. Doğan Trend CEO’su Kağan Dağtekin ise, “Kabaca bir hesap yaptık. Aracın modeline göre piyasada yüzde 7 ila 10 arasında bir fiyat gerilemesi olabilir. Bunun ötesinde bir şey olmasını çok beklememek lazım” açıklamasında bulundu.

OYDER: BİR AN ÖNCE YAPILMALI DEDİK

Matrah güncellemesinde ileri sürülen 1 Aralık tarihi Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında önceki gün gerçekleştirilen toplantı sonrası ortaya çıktı. Toplantı sonrasında açıklama yayınlayan OYDER Başkanı Altuğ Erciş, özetle şöyle dedi: “Ocak ayından bu yana yapılmayan matrah güncellemesinin bir an önce gerçekleştirilmesi talebimizi ilettik. Ayrıca otomobil alımlarında, tüketicilerin krediye ulaşma konusunda yaşadıkları zorlukları da Sayın Bakanımız Nureddin Nebati’ye aktardık ve sektör sorunlarımızı paylaştık. Matrah güncellemesinin bir zaruret haline geldiğini bildiklerini, bu konuda çalışma yapıldığını ve mümkün olan en kısa sürede konunun sonuca bağlanacağını ilettiler.”

BAYİLERDE TELEFONLAR SUSMUYOR

1 Aralık tarihinin duyulmasının ardından birçok tüketici bayileri arayarak durumu öğrenmeye ve 10 gün sonrası için pozisyon almaya başladı. İstanbul İstinye’de bulunan bir otomotiv bayi yetkilisi, “Telefonlar susmuyor. Daha çok kısa süre önce satın alanlar ve bu ay sonuna kadar aracını teslim alacak olanlar arıyor. Birçok kişi de ‘KDV dahil aracın tüm fiyatını peşin ödeyelim ama tescil etmeyin. Tescili 1 Aralık’tan sonra yaparsınız’ diyor. İndirimi bekleyen yeni müşteriler de var. Yeni müşterilerin sayısı da artıyor. 10 gün artık otomotiv teslimi için uzun bir süre değil. Zaten birçok modelde tedarik sorunu sürüyor. Bu ay yapacağımız teslimatlar önceden belliydi. Sadece tescil süresi uzayabilir” dedi.

OTOMOTİVDE ÖTV NASIL BELİRLENİYOR?

120 bin TL ve altı: %45

120-150 bin TL: %50

150-175 bin TL: %60

175-200 bin TL: %70

200 bin TL üzeri: %80

Not: Vergi öncesi fiyatları temsil eder. 1.6 ve altı motor hacimleri için geçerlidir.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |