TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİNAna Sayfa Güncel, Sağlık 11 Ekim 2022

Pfizer itiraf etti: Kovid aşıları test edilmedi

Avrupa Parlamentosu’nda Pfizer’in yetkilisi , Pfizer-Biontech mRNA kovid aşılarının, koronavirüs bulaşmasına ilişkin testlere tabi tutulmadan piyasaya sürüldüğünü itiraf etti.

Koronavirüs salgını döneminde, Biontech şirketiyle birlikte kovid-19 virüsü için mRNA aşısı geliştiren Pfizer, sadece kovid aşıları sayesinde 2021’den bu yana 45 milyar dolardan fazla ciro yaptı. Bu cironun en az 10 milyar doları kâr olarak kayıtlara geçti.

Avrupa Parlamentosu’nda bugün ilaç şirketleri oturumları yapıldı. Avrupa’da faaliyet gösteren birçok ilaç şirketinin CEO’su ve yetkilisi, oturumlara katıldı ve Avrupa Parlamentosu milletvekilleri tarafından sorgulandı.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, oturuma katılmadı. Pfizer’i, şirketin yetkilisi ve müdür J. Small temsil etti.

Hollandalı Avrupa Parlamentosu Milletvekili Rob Roos, Pfizer yetkilisini sorguladı: “Pfizer’in kovid aşısı piyasaya sürülmeden önce, hastalığın yayılmasını engelleyip engellemediği test edildi mi? Eğer test edildiyse, verileri komisyonumuzla paylaşmanız mümkün mü? Ve çok net bir cevap talep ediyorum: Evet ya da hayır. Teşekkürler.”

Pfizer yetkilisi, testlerin yapılmadığını itiraf etti: “Aşılar piyasaya sürülmeden önce bulaşmayı engelleyip engellemediğini biliyor muyduk? Hayır, haha. Bu, şey, biliyorsunuz, bilim hızında hareket edip piyasanın nasıl işlediğini öğrenmemiz gerekiyordu.”

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ VE AŞI FİRMALARI “BULAŞMAYI ENGELLİYOR” DEMİŞTİ
Dünyada en yaygın olarak kullanılan iki kovid aşısı, AstraZeneca ve Pfizer-Biontech firmalarının ürettiği aşılar.

Her iki firma da, 2021’de aşılar piyasaya sürüldüğünde “Koronavirüs bulaşmasını ve hastalığın yayılmasını önemli ölçüde azaltıyor” demişti.

SONER YALÇIN YAZMIŞTI
Gazeteci yazar Soner Yalçın, “Kara Kutu” kitabında Pfizer firmasının uzmanlara para vererek ilaçlarını nasıl piyasaya sürdüğünü ve reklamını yaptığını yazmıştı.

Soner Yalçın, Pfizer firmasının epilepsi ilacını, huzursuz bacak sendromu için pazarladığını ve bu şekilde kamu sağlığını hiçe sayarak fazladan kâr ettiğini vurguladı.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp