Ana Sayfa Güncel 2 Şubat 2022

Odatv detayları paylaştı: Melih Gökçek Savcıya yalan söyledi

Odatv’ye konuşan gazeteci Murat Ağırel, Melih Gökçek’in Savcılık huzurunda yalan beyanda bulunduğunu aktardı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’ye üye olma ve propagandasını yapma suçlamasıyla eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek hakkında yapılan suç duyurularına ilişkin kararını açıkladı.

Başsavcılık, Gökçek hakkında kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

Kararın gerekçesinde; paylaşımların yapıldığı tarihte, FETÖ’nün “henüz silahlı terör örgütü olarak kabul edilmediği” ve bu nedenle paylaşımların “oluşumun sözde liderine duyulan sempatiye binaen yapıldığı” kaydedildi. Bu nedenlerle ortada bir “terör propagandası olmadığı” savunuldu.

“YALAN BEYANDA BULUNULMUŞ”

Melih Gökçek hakkında “Parsel Parsel” ve “Vurgun” kitaplarını yazan gazeteci Murat Ağırel ise konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulundu.

Odatv’ye konuşan Murat Ağırel, Gökçek hakkında soruşturmanın, bilinenin aksine 2021 yılında değil, 2016 yılında başladığı söylerken, Gökçek’in Savcılık huzurunda yalan beyanda bulunduğunu aktardı.

Murat Ağırel, şunları ifade etti:

“Savcılığın kararını okuyorum. Ne yazık ki doğru bir karar olduğunu belirtemem. Herkesin hukuk karşısında eşit ve adil olması gerekir.

Melih Gökçek hakkında soruşturma 2016 yılında başlamış bunu da öğreniyoruz.

Ülkemizde binlerce FETÖ yargılaması yapıldı. ‘Vurgun’ adlı kitabımda FETÖ’nün Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde nasıl faaliyette olduğunu, FETÖ itirafçılarının ve o dönemin görev yapan bürokratlarının tanıklığı ile anlattım. Savcılık ifadesinde ‘bilgim yok’ diye geçiştirilen konuların aylar öncesinde benim hakkımda yapılan suç duyurusunda ayrıntıları ile anlattığını gördüm. Savcılık huzurunda ise ‘ben yeni bilgi sahibi oluyorum’ diye yalan beyanda bulunulmuş.

Eminim ki bu karara itiraz edilecektir.”

NE OLMUŞTU

Gökçek hakkında, FETÖ ile ilişkisi olduğu ileri sürülerek “terör örgütü propagandası yapmak, terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, örgüte bilerek, isteyerek yardım etme, silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından şikâyetçi olunmuştu. Gökçek de bu kapsamda ifade vermişti.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |