Ana Sayfa Güncel 2 Eylül 2022

Musa Guliyev: “Karabağda kimin yaşayacağına ve kimin iş kuracağına Azerbaycan karar veriyor…”

Azerbaycan Milletvekili: “Düşünüyorum ki, ermeni asıllı iş adamı bu sözleri Rus işadamlarına uygulanan yaptırımların dışında kalmak için söyleyebilir…”

Azerbaycan Milletvekili  Musa Guliyev  Ermeni asıllı Rus vatandaşı işadamı Ruben Vardanyan’ın, Azerbaycan’a başvurmadan Karabağ’a gideceğini ve orada yaşayacağını açıklamasına, aynı zamanda konuşmalarında  Azerbaycan’ı tehdit etmesii yorumladı.

Milletvekili’nin sözlerine göre, Ermeni asıllı işadamı Ruben Vardanyan,  Rus vatandaşlığından çıktığını ve Ermeni vatandaşı olarak Karabağ’a taşınmaya karar verdiğini söylemiş: “Öncelikle belirtmek gerekir ki, Ermeni asıllı bir Rus vatandaşı olan Vardanyan, Rusya’nın en zengin 200 kişisi arasında yer alıyor. Düşünüyorum ki, ermeni asıllı iş adamı bu sözleri  Rus işadamlarına uygulanan yaptırımların dışında kalmak için söyleyebilir.

Ancak Karabağ’da yaşamasının ve diğer Ermeni iş adamlarını davet etmesinin yasal bir dayanağı yoktur. Ermeni vatandaşlığını kabul ederse bırakın orada yaşasın. Karabağ Azerbaycan toprağıdır ve orada yaşama veya herhangi bir faaliyette bulunma kararı tüm yasal gerekçelere dayanarak Azerbaycan devleti tarafından verilir.

Elbette Ermenilerin bu tür görüşlerine çok rastlayacağız. Çünkü ne zaman Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleştirilmesinde bir başarı olsa, Ermeniler çeşitli şekillerde provokasyon yaratmaya çalışıyor.

31 Ağustos’ta Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Brüksel’de Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in arabuluculuğunda yapılan görüşmede, Azerbaycan bunu bir kez daha kanıtladı.

Taraflar arasında yapılan dördüncü toplantının sonuçlarına dayanarak, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kararlı ve ilkeli duruşu ve diplomatik becerileri sonucunda bu toplantının oldukça başarılı ve verimli geçtiğini söyleyebiliriz. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in yaptığı açıklama da bunu doğruluyor.

Brüksel’de yapılan üçüncü toplantının ardından Ermenistan’ın iddiaları, askeri provokasyonları, yıkıcı davranışları, bölgesel ve diğer aktörlerin barış sürecine engel oluşturmaya çalışan sayısız yıkıcı girişimlerinin gerçeği yansıtmadığını özellikle vurgulamak gerekir.

Sanki Güney’de genel olarak “çatışma çözülmedi”, Kafkasya’da sürdürülebilir barış ve güvenliğin sağlanmasına karşı çıkan güçlerin faaliyetlerini dikkate alırsak bu toplantının daha verimli ve etkili olduğu söylenebilir.

Brüksel toplantısının en önemli noktalarından biri, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in açıkladığı belgede Karabağ veya AGİT Minsk Grubu konusunda herhangi bir görüş içermemesiydi.

Bu, Azerbaycan’ın hem Ermenistan’a hem de Batı’ya Minsk Grubu’nun formatının çoktan iptal edildiğini ve bir tarih arşivi haline geldiğini gösterdiği anlamına geliyor. Ayrıca Avrupa, Karabağ’ın Azerbaycan’ın bir iç meselesi olduğunu zaten kabul ediyor. Yani Karabağda  kimin yaşayacağına ve kimin iş kuracağına Azerbaycan  karar veriyor“.

Ulker Fermankızı

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |