Ana Sayfa Güncel 8 Mart 2022

Musa Guliyev: “İşgalci Ermenistan gerektiği gibi cezalandırılmış olsaydı…

Azerbaycan Milletvekili: “İşgalci Ermenistan gerektiği gibi cezalandırılsaydı….”

“Bugün Ukrayna ile Rusya arasında çok şiddetli bir savaş var”. Bu sözleri Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosunun Üyesi, Çalışma ve Sosyal Politika Komisyonu Başkanı Musa Guliyev söyledi. Milletvekilinin sözlerine göre, dünyanın en güçlü devletleri Ukrayna’yı destekliyor ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tanıyor:

“Ayrıca Rusya’yı Haaga Uluslararası Adalet Mahkemesi’ne götürmekle tehdit ediyorlar ve mahkeme tarafından cezalandırılmasını talep ediyorlar. 2020 yılında Karabağ savaşı sırasında dünya kamuoyunun aynı dayanışmayı göstermediği için çok üzgünüm. Ermeni’lere herhangi bir yaptırım uygulanmadı. Ermeniler üzerinde hiçbir ekonomik ve siyasi baskı yoktu. Bu da dünyadaki olaylara çifte standartlı bir yaklaşımın olduğunu gösteriyor. Ermenistan, yaklaşık 30 yıldır BM’nin aldığı kararları uygulamadı ve dünya toplumu buna göz yumdu. AGİT Minsk Grubu’nun daimi eşbaşkanları Rusya, ABD ve Fransa’nın temsilcileri olmasına rağmen, yaklaşık 30 yıldır Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanımak için hiçbir şey yapmadılar. Bölgeye turistik geziler yaparak süreci yaklaşık 30 yıla çıkardılar. Aynı zamanda Azerbaycan halkını mevcut durumla uzlaşmaya ve topraklarını unutmaya teşvik edecek suni koşullar yarattılar.

Ancak Azerbaycan halkı işgalle asla uzlaşamadı. Azerbaycan halkı, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in önderliğinde kardeş Türkiye, Pakistan ve Azerbaycan’daki bir dizi ilerici ülkenin siyasi ve manevi desteğiyle dayanışma göstermiş, topraklarını işgalden kurtarmıştır. Böylece Azerbaycan, dünya kamuoyunun yıllardır izlediği Ermeni işgaline son vermiş oldu. O 44 gün savaşında çifte standarda da tanık olduk. O dönemde Başkan, dünya çapında 30’dan fazla tanınmış televizyon ve haber sitesine röportajlar verdi. Birçok yabancı ülkeyi temsil eden medya temsilcileri, açıkça Ermeni yanlısı duygular sergilediler. Savaştan sonra yine Fransa dahil birçok Avrupa ülkesinin yetersiz adımlarıyla karşılaştık.

Neyse ki, Ukrayna-Rusya savaşı sırasında bu eğilimleri görmüyoruz. Geçmişte Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sağlamak için çifte standart uygulanmış olsa da, bugün dünya toplumunun Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü sağlamadaki dayanışması takdire şayandır. Ama dünya toplumu, 1991-1993 yıllarında Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan’a diplomatik, ekonomik veya herhangi bir siyasi yaptırımla engellemesi için baskı yapsaydı, Ermenistan’ın sinsi politikasını durdurmak için, işgalci Ermenistan gerektiği gibi cezalandırılsaydı, biz yapardık. Bugün Rusya-Ukrayna savaşını görmüyorum… ”

Ülker Fermankızı/VOİCEPRESS

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp