Ana Sayfa Güncel 4 Ağustos 2022

Musa Guliyev: “Azerbaycan Ordusu Anti Terör operasyonu başlattı”

Azerbaycanlı Milletvekili: “Uluslararası kuruluşlar, Ermenistan’ın bu tür terör eylemlerine açık bir şekilde yaptırımlarla karşılık vermelidir”

“Ermeni güçlerinin ateşkesi bozup bir Azerbaycan askerini şehit etti”. Bu sözleri Azerbaycan Milletvekili Musa Guliyev söyledi.
Milletvekilinin sözlerine göre, Kırkgız ve Sarıbaba tepeleri kurtarıldı: “Ermeni güçlerinin bu sabah ateşkesi yeniden ihlal edip bir Azerbaycan askerini şehit etmesinin ardından Azerbaycan ordusu anti-terör operasyonu başlattı. Annti-terör operasyonu Laçın koridoru bölgesinde düzenleniyor. Bu bölge Rusya’ya bağlı geçici Barış Gücü’nün sorumluluğunda. Ancak bu sabah yasadışı Ermeni güçleri buradan Azerbaycan mevzilerine ateş açtı. Yasadışı Ermeni silahlı unsurları, Kelbecer ve Laçın bölgelerinin topraklarını kapsayan sıradağlarda bulunan Kırkgız yüksekliğini ele geçirmeye ve orada yeni savaş mevzileri kurmaya çalışıyordu. Azerbaycan ordusu birliklerinin gerçekleştirdiği “Kısas” operasyonu sonucu Kırkgız tepesi, Küçük Kafkasya dağ silsilesinin Sarıbaba ve diğer önemli yükseklikleri kontrol altına alındı. Azerbaycan ordusu gücünü bir kez daha gösterdi. Azerbaycan’ın tutumu adil ve doğrudur.

Azerbaycan Cumhuriyeti, üçlü bildiriye aykırı olarak, Rus barış güçlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında Ermeni silahlı kuvvetlerinin ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının varlığının bir tehlike kaynağı olmaya devam ettiğini defalarca belirtti. Bu bölgeler ermeni terörcülerinden arındırılmalı, Ermeni birlikleri oradan tamamen çıkarılmalı ve yasadışı Ermeni silahlı unsurları silahsızlandırılmalıdır. Azerbaycan’ın hedefi bölgede kalıcı barış ve güvenliği sağlamak iken, Ermeni silahlı gruplarının terör operasyonları devam etmektedir.Uluslararası kuruluşlar, Ermenistan’ın bu tür terör eylemlerine açık bir şekilde yaptırımlarla karşılık vermelidir”.

Cengiz Ehtibaroğlu

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |