Ana Sayfa Güncel 30 Mart 2022

Melihat İbrahimkızı: “Ermeniler bir araç olarak kullanılmış…”

Azerbaycan Milletvekili: “44 Gün Vatanseverlik Savaşı sırasında kurtarılan topraklarda Ermeni saldırganların işledikleri suç olayları ve cinayetler Azerbaycanlıların tarihsel olarak soykırıma maruz kaldığını bir kez daha kanıtlamaktadır”.

“Ermeni milliyetçileri, sistemli, organize ve düzenli bir şekilde zaman zaman Azerbaycanlılara ve Türklere karşı tarihi düşmanlık göstermiş ve zaman zaman halkımıza karşı çeşitli suçlar işlemişlerdir.” Bu sözleri Yeni Azerbaycan Partisi Siyasi Konsey Üyesi, Azerbaycan-Türkiye Parlamentolararası İlişkiler Çalışma Grubu Üyesi, Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamento Üyesi Melihat İbrahimkızı söylemiştir.

Milletvekili’ne göre Ermeni milliyetçilerinin halkımıza karşı yürüttükleri soykırım politikasının tarihinin 18. yüzyılın başlarına dayandığını tarihi kanıtlarla kanıtlamak mümkündür:

“O dönemde Çarlık Rusyası, topraklarını Güney Kafkasya’ya kadar genişleterek, Ermenileri bir araç olarak kullanmış ve Kafkasya’da bir Ermeni ulusal devleti kurma vaadiyle onları baştan çıkarmıştır. 10 Kasım 1724’te Peter I adına yayınlanan kararname, Ermenilerin ele geçirilen topraklara – Bakü’de ve başka yerlerde – yerleşmeleri için tüm koşulların yaratılmasını sağladı. Bu fırsatı değerlendiren Ermeniler, ülkemizin tarihi topraklarında sinsi politikalarını uygulamak ve Ermeni devletini kurmak için Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerinde Azerbaycanlılara karşı korkunç katliamlar yaptılar. Ermenilerin aralıklı ama planlı soykırım politikası sonucunda binlerce masum Azerbaycanlı vahşice katledildi, evleri yakıldı ve malları yağmalandı.

Azerbaycan’a yerleşen Ermeniler azınlık olmalarına rağmen, hamilerinin himayesinde idari bir bölünme oluşturmayı başardılar. Bu, Azerbaycanlıların topraklarından sürülmesi ve yok edilmesi politikasının temellerini attı. Azerbaycan’ın tarihi tahrif edilerek “Büyük Ermenistan” fikri gerçek kisvesi altında giydirildi.

Ermeni saldırganlar bu suni fantezilerden esinlenerek 20. yüzyılda Azerbaycanlılara karşı daha acımasız kanlı eylemlere giriştiler. Bakü’de başlayan Ermeni mezalim Azerbaycan’a yayıldı. Yüzlerce yerleşim yeri yıkıldı, binlerce Azerbaycanlı vahşice öldürüldü.

20. yüzyılda “Büyük Ermenistan” hayali içinde yaşayan Ermeniler tarafından Azerbaycanlılara yönelik ilk katliam 1905-1907’de gerçekleşti. O dönemde Bakü, Nahçıvan, Zengezur, Erivan ve diğer tarihi Azerbaycan topraklarında binlerce Azerbaycanlı Ermeniler tarafından acımasızca katledildi.

Belirtmek gerekir ki, Aralık 1917’den Mart 1918’e kadar Andranik önderliğinde Ermeni birliklerinin aktif katılımıyla Erivan kazasında 32 köy, Eçmiyazin kazasında 84 köy, Nor-Bayazid kazasında 7 köy olmak üzere toplam 197 köy yıkıldı, bazı sakinler öldürüldü, diğerleri evlerinden sürüldü ve yağmalandı.

Azerbaycanlıların soykırımından bahsederken, Ermeni askeri güçlerinin Mart 1918’de Bakü, Şamahı, Guba, Göyçay, Kürdamir, Salyan, Lenkeran ve diğer bölgelerde yaptığı katliamlardan bahsediyoruz.

Mart ayından itibaren Bakü ve yakın vilayetlerin çeşitli bölgeleri ile Karabağ, Nahçıvan, Şamahı, Guba, Haçmaz, Lenkeran, Salyan, Zengezur ve diğer bölgelerde Bakü Sovyet birlikleri ve Taşnak Ermeni silahlı grupları tarafından Azerbaycanlılara yönelik soykırım sonucunda 30 – 3 Nisan 1918 Resmi kaynaklara göre on binlerce Azerbaycanlı etnik ve dini aidiyetleri nedeniyle katledilmiş, yerleşim yerleri, tarihi eserler, camiler ve mezarlıklar tahrip edilmiştir.

31 Mart 1918’de Bakü’de Azerbaycanlıların katliamı başladı. O korkunç günlere tanık olan Kulner isimli bir Alman, 1925 yılında Bakü’de yaşananlar hakkında şunları yazmıştır: “Ermeniler, Müslüman (Azerbaycan) mahallelerini işgal eder, herkesi öldürür, kılıçla keser, süngü ile delerler. Katliamdan birkaç gün sonra, bir çukurdan çıkarılan 87 Azerbaycanlının cesetlerinin kulakları ve burunları kesilmiş, karınları ve cinsel organları parçalanmışdı. Ermeniler ne çocuklara ne de yaşlılara acımıyordu…”

Ermeni haydutlar Şamahı’da yaklaşık 8.000 sivili öldürdü. Cevanşir ilçesine bağlı 28 köy ve Cebrail ilçesine bağlı 17 köy nüfusla birlikte tamamen tahrip edildi. Gümrü yakınlarında çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 3.000 Azerbaycanlı pusuya düşürülerek öldürüldü. Ermeni silahlı grupları Nahçıvan ilçesine bağlı birçok köyü yaktı, Zengezur ilçesine bağlı 115 Azerbaycan köyünü yaktı, 3257 erkek, 2276 kadın ve 2196 çocuğu öldürdü. Zengezur ilçesinde toplam 10068 Azerbaycanlı öldü veya yaralandı ve 50.000 Azerbaycanlı mülteci oldu.

1919 ve 1920’de 31 Mart, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti tarafından ulusal yas günü olarak kayıtlara geçti. Aslında bu, Azerbaycanlılara karşı yapılan soykırıma ve bir asırdan fazla süren topraklarımızın işgaline siyasi bir değerlendirme yapmak için tarihteki ilk girişimdi.

Ermenilerin halkımıza karşı gerçekleştirdiği 31 Mart soykırım trajedisinin araştırılması ve gerçeklerin dünyaya yayılması Azerbaycan halkının milli lideri Haydar Aliyev’in girişimiyle başladı. Haydar Aliyev’in 26 Mart 1998 tarihinde imzaladığı ve tarihi önemi büyük olan “Azerbaycanlıların Soykırımına Dair” Kararname ile 31 Mart 1918, “Azerbaycanlıların Soykırım Günü” olarak ilan edildi. Daha sonra bu tarihin incelenmesi için önemli çalışmalar yapılmış, birçok eserler yazılarak yabancı dillere çevrilmiştir.

Ne yazık ki dünya ve uluslararası örgütler henüz Ermeni faşizmi hakkında yorum yapmamış, hukuki ve siyasi bir değerlendirme yapmamıştır. Aslında Ermeni vandalları tarafından işlenen tüm bu suçlar, bilinen BM soykırım sözleşmesinin tüm maddelerine uygundur. 44 Gün Vatanseverlik Savaşı sırasında kurtarılan topraklarda Ermeni saldırganların işledikleri suç olayları ve cinayetler Azerbaycanlıların tarihsel olarak soykırıma maruz kaldığını bir kez daha kanıtlamaktadır”.

Ülker Fermankızı/VOİCEPRESS

Sürücü Kursu

İlginizi çekebilir

Bayram öncesi büyük zam

Bayram öncesi büyük zam

Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp