Ana Sayfa Güncel 21 Nisan 2022

Melihat İbrahimkızı: “Avrupa Birliği, Güney Kafkasya’yı Rus tekelinden kurtarmak istiyor…”

Milletvekili, Avrupa’nın Zengezur Koridoru Projesi’ne verdiği önemi açıkladı…

“Paşinyan’ın Azerbaycan ile ilgili görüşlerinde altı çizili ifadeler var.” Bu sözleri Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekili Melihat İbrahimkızı, basına verdiği açıklamada söyledi.

Milletvekiline  göre bugün Ermenistan çok üzücü bir durumda: “Ermenistan bugün sıkıştı. Rusya’nın Ukrayna’daki savaş nedeniyle Avrupa’nın Rusya’yı saldırgan bir devlet olarak tanıdığı göz önünde. Aynı zamanda, Rusya hem Avrupa hem de NATO için bir tehdittir. Bu durumda Azerbaycan’ın hem Avrupa hem de Rusya için büyük bir siyasi öneme sahip olduğunu görebiliriz. Bu siyasi alanda da Ermenistan’ın sıkışıp kaldığını ve başka seçeneği olmadığını görüyoruz. Çünkü bugün herkes Ermenistan’ın Rusya’nın bir eyaleti olduğunu biliyor. Bugün Ermenistan hiçbir şeye kendi başına karar vermiyor. Ermenistan içindeki her şey Rusya tarafından özelleştirilmiştir. Rusya’nın Ermenistan’da 10.000’den fazla askeri üssü var. Şimdiye kadar Ermenistan’ın tek çıkış yolu Rusya’ydı. Bugün Rusya’ya her taraftan yaptırımlar uygulanıyor ve bu açıkça Ermenistan’ı etkiliyor. Bu durumda Ermenistan yüzünü Avrupa’ya çeviremez. Çünkü Ermenistan o an Rusya tarafından affedilemeyeceğini çok iyi biliyor. Dolayısıyla Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın bugün yaptığı konuşmalara dikkat edersek,  Ermenistan’ın Azerbaycan’ın tekliflerini kabul etmekten başka çaresi olmadığını göreceğiz”.

Ardından Melihat İbrahimkızı, Zengezur koridorunun Avrupa için öneminden bahsetti:

“Kabul edelim ki Avrupa, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana bir takım zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bu sadece Avrupa’nın Rusya’dan doğal gaza bağımlılığı değildir. Bugün Avrupa, komunikasyon ve lojistikte ciddi zorluklarla karşı karşıya. Çin’den Avrupa’ya yük taşınması Rusya’dan Ukrayna’ya ve Ukrayna’dan Avrupa’ya taşınıyordu. Zengezur Koridoru projesi bu tür ciddi sorunları çözmek için büyük bir fırsat. Bu eğilim ışığında, AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in Nisan ayı başlarında Brüksel’de yaptığı üçlü toplantıda iletişim hatlarının acilen açılmasına ilişkin açıklamaları, Avrupa’nın Zengezur Koridoru projesine ne kadar önem verdiğinin açık bir göstergesidir. Bu siyasi yapılanma açıkça Azerbaycan için yeni ufuklar ve yeni fırsatlar anlamına gelmektedir.

Düşünün, Rusya ve Ukrayna’dan gelen Çin malları Avrupa’ya iki ayda ulaşıyorsa, bugün Zengezur koridoru üzerinden 15 günde Avrupa’ya ulaşacak. Bu hem zaman hem de ekonomik açıdan Avrupa için daha uygundur.

Avrupa Birliği, Güney Kafkasya’yı Rus tekelinden kurtarmayı planlıyor. Güney Kafkasya’nın jeopolitik önemi göz önüne alındığında, bugün Avrupa-Atlantik güçlerinin Güney Kafkasya’ya girmek istediğini açıkça görebiliriz”.

Ülker Fermankızı/VOİCEPRESS

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp