Ana Sayfa Güncel 3 Haziran 2022

Küresel Gazeteciler Konseyi’nde Genel Başkanlar Konuşuyor.

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Küresel Gazeteciler Konseyi’ne ziyarette bulundu. KGK Kürese Gazeteciler Konseyi üyeleri ile bir araya gelen Yılmaz gündeme dair açıklamalarda bulundu.

(KGK)  Küresel Gazeteci Konseyi’ne ziyaret gerçekleştiren Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, konsey üyeleri ile bir arayara gelerek gündeme dair açıklamalarda bulunu.

Yılmaz yaptığı  açıklamalarda,İYİ Parti’nin Van’a  seçmen taşıyarak miting yaptıtğını,  Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Chp İl Başkanlarının HDP’ye çalıştığını ifade etti.

Oradan oy almaya niyetleri yok

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz; “İYİ Parti Van’a seçmen taşıyarak ancak miting yapabildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da CHP’nin il başkanlarının çoğu HDP’ye çalışıyor. Aynı masada oldukları için kızdırmak istemiyorlar.  Belliki oradan oy almaya niyetleri yok. Yenilik Partisi açığı gördü. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da teşkilatlanarak sahaya indi.” dedi.

Erdoğan ülkede diktatör bunlar da kendi partilerinde diktatörler

Açıklamalarına devam eden Yılmaz; “İlk defa Atatürk’ten bu yana Yenilik Partisi’nde parti çalışmaları parasız yapılıyor. Şu anda 38 ilde teşkilatlanıldı. Temmuz’da düzenlenecek büyük kurultay ile seçime girme yeterliliği kazanılacak.
Erdoğan diktatördür. Muhalefet korkak olduğu için bunun adını koyamıyor. Çünkü muhalefettekilerin hepsi koltuk sevdalısı.  Kılıçdaroğlu’nun siyasette ne işi var?  Sürekli seçim kaybediyor.  Akşener Cumhurbaşkanı adayı olduktan sonra kaybetti siyasette ne işi var?
Erdoğan ülkede diktatör bunlar da kendi partilerinde diktatörler.  İktidarın ve muhalefetin medyası var.
Müteahitleri var. İktidarın valileri, kaymakamları AK Parti il başkanlarına rahmet okutur.
Bunlar AK Parti’nin iktidarının devamının memleket için daha hayırlı olduğunu düşünüyorlar.
MİT devletin güvenliği yerine AK Parti’nin iktidarının devamı için çalışıyor. Diktatörsün dediğin zaman tüm devlet mekanizması sana karşı harekete geçiyor. Diktatörlüklerde devlet başkanı konuşmaz onun yerine başkaları konuşur.
Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diyenlerin hepsi papağan gibi aynı şeyleri tekrarlıyorlar.  Bunlar hiçbir şey bilmiyorlar.
Muhalefet 89.dakikaya muhalefetlik yapar 90.dakikada 4 gol yer. Bize 90.dakikaya kadar muhalefet gerekiyor.” dedi.

Tarımda üretim ve dağıtıma ilişkin plan yok

Türkiye’de özellikle tarımda üretimin düştüğünü belirten Yılmaz; ” Ben küresel sistemi biliyorum. Tarımda devletin görevi girdileri parasız vermek.  Biz tarımda bir üretim idaresi bir de pazarlama idaresi kuracağız.
Hatay’dan Ardahan’a kadar serbest bölge ilan edeceğiz. Dünyanın en büykü serbest bölgesi olacak. Dünyanın dikkatini çekmek için böyle büyük adımlar atmak zorundasınız. Çiftçi sayımız 400 bine düştü çok acil 2 milyona çıkarmamız gerekiyor. Tarım arazileri ve köyleri sığınmacı olarak ülkeye giren daha sonra vatandaşlık alanlar ele geçirmeye çalışıyor. Özelleştirilen topraklar daha sonra yapılan devirlerle yabancıların kontrolüne geçiyor.
Tarımda üretim ve dağıtıma ilişkin plan yok.  Ben makro bakıyorum. Önce temeli çizeceğiz. 24 milyon hektar arazinin sürümü için gerekli olan mazot bedeli 5 milyar dolar… Bu parayı verdikten sonra bu araziden 180 milyar dolar hasılat elde edecek ürün üretiliyor. Bu üretimi İslam devletleriyle yapılacak gümrük birliği Türk devletleriyle yapılacak siyasi birlik ile destekleyeceğiz. AB’nin Gümrük Birliği’nde sanayi ürünlerinden vergi alınmazken tarım ve hizmetler sektörü bu kapsamın dışında kalıyor. Türkiye’nin 450 milyar dolar borcu borçtan bile sayılmaz.
Ama üretim yoksa 100 milyar dolar borç çok büyük görünür. Önemli olan üretimdir. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlar sonra konuşulması gereken konulardır.” dedi.

Sosyal devlet makarna veren devlet değildir

Türkiye’nin enerjide yüksek derecede dışa bağımlı olduğunu belirterek; ” Türkiye’nin 60 milyar dolar enerjide dışa bağımlılığı var.  Bizi belimizi burası büküyor. Biran önce bunu çözmemiz gerekiyor. Türkiye’nin bir an önce 20 nükleer santral kurması gerekiyor. Bir şekilde bunların yapması gerekiyor.
Çin’deki Müslümanlar nükleer gücü Hindistan’a verdi. Hindistan’daki Müslümanlar da Pakistan’a… Eğer seçimlerde başarısız olursam istifa ederim. Eğitimde 3Y modelimiz var. Yol, Yemek, Yurt…
Sosyal devlet makarna veren devlet değildir. Allah hepimizi eşit yarattı. Ama sistem eşitliğimizi bozuyor.
Adıyaman’da tütünden aileler geçiniyordu. 2 milyon aile tütün üretiminden geçim sağlıyordu. Şimdi tütüm üretmek serbest ama satmak yasak. Satmaya çalıştığınız zaman kaçakçı damgası yiyorsunuz. Tohum çok önemli. Dünyada tohumu ele geçirdiler. Altaylardan Toroslara araziniz olsa bile tohum olmadan hiçbir işe yaramaz.
Tohum da yem bankası da milli meseledir. Benim söylediklerim particilikle ilgili değil.
25 milyar dolarlık ilaç ithalatı var. Bunun da bir önce çözülmesi gerekiyor. Bir çalışma yaptık, yeni ilaçlardaki en temel maddeleri üreten bilim insanlarını ülkemize getirecek ve bu yeterliliği kazancağız.” dedi.

Bir an önce kamulaştırma yapılmalı

Ülkemizde 30 milyondan fazla araba dolaştığını fakat hiç birinde yerli motor olmadığını ifade eden Yılmaz; ”
30 milyon araba ülkemizde dolaşıyor ama birinde bile yerli motor yok. Milli araç konusu çok önemli bir konudur. Bunun bir an önce çözülmesi gerekir.  Hopa ve Mersin limanı dışındaki bütün limanlar özelleşti. Özelleştirme sonrasında birçok yabancı ortaklar geldi. Bu limanlar hem ticaret hem de güvenlik için çok önemli.
Ülkemize giren çıkan malların içinde ne olduğunu bilmeliyiz. Limanlar muhakkak kamulaştırılmalı.
Altın ve bakır madenleri konusunda da büyük sorunlar var. Bir an önce kamulaştırma yapılmalı.
Kırgızistan’ı bu konuda çok sömürdüler. Bizim de başımıza gelmesin.” dedi.

1 yıl boyunca sistemi düzelteceğim

Yenilik Partisi’ni ilk kurduğu zaman medyadaki görünürlüğünün kesildiğini ifade eden Yılmaz;  “Partiyi kurduğum zaman medyadaki görünürlüğüm kesildi. Çünkü medya hep taraflı davranıyor.
Yolsuzlukların önüne geçmek için dijital para ve dijital vergiye geçmeliyiz.
YÖK’ü kaldırmalı ve yargı atamalarını ve yönetimi Meclis’in bile yapmasına müsaade etmeyerek yargıyı kendi haline bırakmalıyız.
Allah’a yüzde 100 inanıyorum. Kadere inanıyorum. Benim adalet terazim geniş. İHA/SİHA konusunda hükümeti takdir ediyorum. Savunma Sanayisinde en önemli mesele özelleştirme rüzgarından burayı korumak olmalı.
ASELSAN, HAVELSAN gibi kurumları korumalıyız. 2018’de CHP’den ihraç edilme sebebim Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki çıkışım oldu. Kılıçdaroğlu adil değil. Eğer seçilirsem mevcut sistemin sağladığı yetkiler ile 1 yıl boyunca sistemi düzelteceğim. Bazı yasaları ve kurumsal yapıları iptal etmek gerekiyor.
Daha sonra halkın önüne üniter devlete dayanan güçler ayrılığı olan başkanlık sistemi ile parlamenter sistem konusunda iki seçenek sunacağım. Partimizi destekleyeceği Cumhurbaşkanı adayı partimizin içinden çıkacak. Başkanlar kurulunda vereceğimiz kararı Temmuz ayında büyük kurultaya sunacağız. 47 il teşkilatı kurmuş Türkiye’nin önünü açacak bir genel başkanım. Kendime ait hiçbir önceliğim yok.
Bitlis ve Muş’un en büyük aşiretleri bizi destekliyor. Millet ve Cumhur ittifakı ile kesinlikle bir araya gelmeyeceğiz.
Ama başka bir ittifak gündeme gelirse yetkili organlarda konuşarak hareket ederiz. Siyasette şu an peşrev dönemi yaşanıyor Ocak Şubat aylarında işler karışacak. Köy çocuğu olmam nedeniyle halkta karşılığım var.” dedi.

Adnan FİŞENK & Ali Hıdır DİNÇER

 

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |