Ana Sayfa Güncel 4 Eylül 2022

Kız Kulesi yerinde duruyor…

Sosyal medyada ortaya atılan ‘İstanbul Kız Kulesi’nin yıkıldığı’ iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Yapının içinden ilk fotoğrafları Odatv yayınlıyor. Konuyla ilgili Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir” denildi.

İstanbul Kız Kulesi’nin yıkıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı açıklandı. Sosyal medyada yıkıldığı iddia edilen yapının ilk fotoğraflarını Odatv yayınlıyor.

Fotoğraflarda İstanbul Kız Kulesi Restorasyonu Teşhir Tanzim ve Çevre Düzenlemesi, koruma kurulu onaylı projeler doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde çalışmaların devam ettiği görülüyor.

Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı ve Han Tümertekin’in danışman olarak destek verdiği restorasyonda yapının çelik konstrüksiyonla desteklendiği fotoğraflara yansıdı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 1940’lı yıllarda Kız Kulesi’nde yaşanan yangın sonrasında betonarme eklenti yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan, yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrolünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Restorasyona ve Kız Kulesi’ne ilişkin tüm belgeler ve gelişmelerin https://kizkulesi.com sitesinden paylaşıldığına yer verilen açıklamada, “2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir.” denildi.

Kaynak: OdaTV

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |