Ana Sayfa Güncel 5 Mart 2022

Kiev sınırında bombardıman başladı, siviller tahliye ediliyor…

Rusya-Ukrayna savaşında çatışmalar hızlandı. Kiev’e 14 km uzaklıktaki Irpin’de şiddetli çatışmaların yaşanırken saldırıya uğrayan bölgelerden yoğun duman yükseliyor. Patlama seslerinin de yükseldiği Irpin’de çok sayıda bina kullanılamaz hale geldi. Yoğun çatışmaların ardından Irpin’de yaşayanlar tahliye ediliyor. Öte yandan, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin üçüncü turunun tarihi belli oldu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 10 gündür süren saldırıları devam ediyor. Başkent Kiev yakınlarındaki Irpin kenti de yoğun bombardıman altında.

YOĞUN DUMANLAR YÜKSELİYOR

Kiev’e 14 km uzaklıktaki Irpin’de şiddetli çatışmaların yaşanırken saldırıya uğrayan bölgelerden yoğun duman yükseliyor. Patlama seslerinin de yükseldiği Irpin’de çok sayıda bina da kullanılamaz hale geldi.

SİVİLLER TAHLİYE EDİLİYOR

Yoğun çatışmaların ardından Irpin’de yaşayanlar da tahliye ediliyor. Ukrayna askerleri gözetiminde güvenlikleri sağlanarak kentten ayrılan siviller daha güvenli alanlara gönderiliyor.

KİEV’DE RUS SABOTAJCILARI TAŞIYAN OTOBÜS DURDURULDU

Öte yandan Rusya’ya ait bir otobüsle sabotajcıların başkent Kiev’e girmeye çalıştığı ve bu girişimin Ukraynalı askerler tarafından engellendiği öğrenildi. Kurşunların hedefi olan yolcu otobüsü, kullanılamaz hale geldi.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki faaliyetlerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sözcü Konaşenkov, Ukrayna’daki Mariupol ve Volnovakha kentlerinde bugün yerel saatle 10:00’dan itibaren ateşkes ilan edildiğini hatırlatarak, “Bu şehirlerin nüfusu milliyetçi oluşumlar tarafından canlı kalkan olarak tutulmaktadır. Milliyetçi gruplar yeniden mevzilenmek için ateşkes rejiminden faydalandı. Ukrayna tarafının ateşkes rejiminin genişlemesi konusundaki isteksizliği nedeniyle Moskova saatiyle 18.00’den itibaren taarruz operasyonlarına yeniden başlandı” dedi.

BİLANÇOYU AÇIKLADILAR

Sözcü Konaşenkov, Rus ordusu tarafından imha edilen Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait askeri teçhizatlar hakkında şu bilgileri verdi;

*5 radar istasyonu, 2 Buk M-1 uçaksavar füze sistemi, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait 4 Su-27 uçağı, 1 adet Su-25 uçağı imha edildi. Ayrıca Rusya Hava Savunma Kuvvetleri, Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait Mi-8 helikopterini imha etti.

*Operasyon sırasında toplam 2 bin 119 Ukrayna askeri altyapı tesisi vuruldu” ifadelerini kullandı. Konaşenkov ayrıca imha edilen Ukrayna’ya ait savaş araçlarıyla ilgili olarak, “Karada 69, havada 21 uçak, 748 tank ve diğer zırhlı savaş araçları, 76 çoklu roketatar, 274 top ve havan, 532 adet özel askeri araç ve 59 insansız hava aracı imha edildi.

Öte yandan Sözcü Konaşenkov, Donbass Bölgesi’ndeki sözde Donetsk Cumhuriyeti’nde 7 kilometre ilerleme kaydedildiğini, Luhansk Cumhuriyeti’nde ise Golikovo, Nevske ve Katerinovka kasabalarının Rus birlikleri tarafından ele geçirildiğini aktardı.

RUSYA: 4 UKRAYNA JETİNİ VURDUK

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya ait 4 SU-27 jetini vurduklarını açıkladı.

3. TUR MÜZAKERE PAZARTESİ GÜNÜ

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin üçüncü turunun tarihi belli oldu. Ukrayna tarafından yapılan açıklamada, görüşmenin Pazartesi günü gerçekleştirileceği belirtildi.

Ukraynalı müzakereci David Arakhamiya, “Rusya ve Ukrayna Pazartesi günü düşmanlıkların sona erdirilmesiyle ilgili üçüncü tur müzakereleri gerçekleştirecek” dedi.

RUSYA ASKERİ ÜSSÜ ELE GEÇİRDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Herson kentindeki Ukrayna’ya ait bir askeri üssü ele geçirdiklerini açıkladı. Bakanlık, ele geçirilen askeri üssün görüntülerini paylaşarak, “Rus askerleri, Herson kentinde Radensk köyü yakınlarındaki Ukrayna ordusuna ait askeri üssü ele geçirdi. Ukrayna ordusu üs ekipmanları, silahlar ve cephanelerini geride bırakarak alanı terk etti” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık açıklamasının devamında, “6 ile 7 hektar üzerine kurulu askeri üste T-64 ve T-80 tankları, zırhlı personel taşıyıcıları, piyade savaş araçları ve Ural araçları bulunuyor. Alanın birkaç metre uzağında büyük bir cephanelik bulunuyor. Mayınlar, tanksavar güdümlü füzeler, havan ve tank mermileri. 4 bin 500 tondan fazla mühimmat ele geçirildi. Üs yaklaşık 4 bin askeri kapasiteli. Şu anda, Rus istihkamcılar mayın tehlikesini ortadan kaldırmak için bölgeyi araştırmaya devam ediyor” denildi.

SİVİLLERE ATEŞ AÇILDI İDDİASI

Bazı kentlerde Ukraynalı siviller tarafından Rus askerlerinin kentlerini terk etmesi için protestolar yapılırken, Donbass’a bağlı Luhansk Bölgesi’ndeki Novopskov kentinde de halk sokaklara döküldü.

Kente giren Rus birliklerini istemeyen Ukraynalı siviller Rus askerlerinin önünde durarak saldırıyı protesto etti.

Protestolar sırasında silahlarını sivil halka doğrultan Rus askerleri gelişigüzel ateş açtı. Açılan ateş sonucu bazı göstericilerin yaralandığı ve kentte gerilimin devam ettiği öğrenildi.

ABD İLE GÖRÜŞME

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Polonya sınırında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşme gerçekleştirdi.

Kuleba görüşmenin ardından, “ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştüm. Ukrayna-Polonya sınırından yeni döndüm. Tam sınırda, tarafsız bölgede görüştük ve ardından desteğimizi ifade etmek için Ukrayna’ya doğru birkaç adım attık” ifadelerini kullandı.

ABD tarafından Rusya’ya karşı ek yaptırımları da ele aldıklarını ifade eden Kuleba, “Önümüzdeki günlerde bunların duyurulacağına eminim. ABD de Avrupalı ortaklarıyla bu çabaları koordine edecektir” dedi.

Ukrayna’nın diğer ülkelerdeki diplomatları aracılığıyla uluslararası toplumlardan yardımlar toplandığını hatırlatan Kuleba, “Saldırının ilk haftasında diplomatlarımız seferberlik başlattı. Bu seferberlikte 1 milyon 643 bin ton insani yardım, 66 bin 384 silah, mühimmat ve teçhizat, 338 milyon euro, 74,5 milyon dolar ve 4 milyon sterlin toplandı. Yurtdışındaki Ukrayna diplomatlarına ve Ukrayna vatandaşlarına teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp