Ana Sayfa Güncel 9 Mart 2022

Kar başladı… Okullar tatil edildi, bazı seferler iptal

İstanbul’da beklenen kar etkisini gösterdi. Tahminlere göre 5 gün sürmesi beklenen kar yağışıyla ilgili Valilik, İBB Meteoroloji ve AFAD’dan dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarılar yapıldı. Kar nedeniyle okullar 14 Mart’ta kadar tatil edilirken havayollarında da sefer iptalleri yaşandı.

Meteoroloji’nin uyarılarının ardından İstanbul’da kar yağışı başladı. Kar, Arnavutköy Kuzey Marmara Otoyolu ve Yassıören Mahallesi’nde kendini gösterdi.

SEFER İPTALLERİ BAŞLADI

Türk Hava Yolları (THY), İstanbul’da etkili olması beklenen kar yağışı nedeniyle yarın İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yapması planlanan toplam 205 seferini iptal etti.

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, “İstanbul’da beklenen kar yağışı nedeniyle MADKOM (Meteorolojik Acil Durum Komitesi) kararı gereği İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında 10 Mart tarihli sefer iptalleri yapıldı” denildi.

Sefer detayları şu şekilde:

“İstanbul Havalimanı’nda toplam 185 sefer iptali yapıldı. Bunların 114’ü iç hat, 71’i dış hat seferidir. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise 20 Anadolujet seferi iptal edildi. Seferlerin tamamı iç hat uçuşudur. Toplam 205 sefer iptali gerçekleşti. Operasyon gereği iptal sayılarının artması muhtemeldir”

METRO SEFERLERİNE DÜZENLEME

İstanbul’da kar yağışı nedeniyle 9 Mart Çarşamba gününden, 13 Mart Pazar gününe kadar metro seferlerinin süresi uzatıldı. Metro İstanbul’dan yapılan açıklamada, “İstanbul’da beklenen kar yağışı nedeniyle 9 Mart Çarşamba gününden, 13 Mart Pazar gününe kadar M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M9 metro, F1 füniküler ve T1, T4, T5 tramvay hatlarımızda seferlerimiz 02.00’ye kadar uzatılmıştır” denildi.

MARMARAY DA UZATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da, İstanbul’da beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle 9-13 Mart’ta Marmaray seferlerinin saat 02.00’ye kadar devam edeceğini duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “İstanbul’da beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle Marmaray seferlerimiz 9-13 Mart tarihleri arasında gece saat 02.00’ye kadar vatandaşlarımıza hizmet verecektir” denildi.

EĞİTİME ARA

İstanbul’da eğitime kar engeli nedeniyle ara verildi. Yarından itibaren 14 Mart’a kadar eğitime ara verildi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada ise üniversitelerin de tatil edildiği duyurulurken, “İstanbul’da bulunan Üniversite Rektörlerimizle yapılan istişareler doğrultusunda ilimizde yükseköğrenime 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar ara verilmesine karar verildi” denildi.

AKOM koordinasyonunda İstanbul’un 4023 kilometrelik yol ağında çalışmalar bu sabahtan itibaren başladı. Kar küreme araçları ve tuzlar yol kenarlarına yerleştirildi. AKOM’dan alınan verilere göre, 2000 araç 9500 personel kar yağışı uyarılarının kapsadığı günler boyunca görev yapacak. 465 müdahale noktasında hazır bekletilen araçların yanı sıra 220 bin ton tuz ve 1290 ton solüsyon hazırda bekletiliyor.

2. SIRAYA YERLEŞİR

AKOM Meteoroloji Mühendisi Osman Çaylak “İstanbul’un uzun yıllar ortalamasına baktığımızda Mart’ta çok sık kar almaz. 1987 yılı özel bir yıldı. Şu anki beklenen durum mart ayı ortalamalarının üzerinde 87 kadar olmasa da ikinci sıraya yerleşir gibi gözüküyor. Çarşamba gece saatlerinden itibaren Sibirya soğukları hâkim olacak. Cumartesi pazar da yağış devam edecek gibi duruyor” dedi.

Osman Çaylak “Bugün için riskli bir durum yok. Perşembe sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul’un Kuzey bölgelerinden itibaren, kar yağışı geçişleri başlayacak. Perşembe sabah 05.00’ten sonra etkili olmasını bekliyoruz. Perşembe günü tam gün kar yağışı olacak. Çarşamba için zaten karla karışık yağmur yağacak diye uyarılar yapılmıştı. Çarşamba günkü yağışlar çok etkili olmayacak” diye konuştu.

PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya meteorolojinin açıklamasını paylaşarak “Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan son verilere göre İstanbul’da 10 Mart Perşembe gününden itibaren kuvvetli, yoğun kar yağışı Poyraz fırtınası ve Soğuk hava beklenmektedir. Lütfen, tedbiri elden bırakmayalım” uyarısında bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da son durumu paylaştı. Ekrem İmamoğlu “Bu gece başlayıp 5 gün sürecek yoğun kar yağışı sebebiyle başta Valiliğimiz, İBB Ekipleri, Karayolları, AKOM ve AFAD olmak üzere tüm kamu kurumları iş birliği halinde bir dizi önlemler aldık” dedi.

Okulların tatil edildiğini hatırlatan Ekrem İmamoğlu şunları kaydetti:

“Bu kapsamda Perşembe ve Cuma günü eğitim ve kamu kurumlarında resmi tatil ilan edildi. İBB; sorumlu olduğu 4.023 km’lik yol ağında 2.000 iş makinesi ve 9.500 personelle görev yapacak. Kar küreme ve tuzlama ekipleri, 465 müdahale noktasında olumsuzluklara karşı müdahale edecek. 220 bin ton tuz ve 64 tank (1.290 ton) solüsyon, yolları açmak için hazır tutuluyor. Toplu ulaşımın aksamaması için her türlü tedbir alındı. Metrobüs kar yağışı boyunca 24 saat, metrolar da gece 02.00’ye kadar çalışacak. İETT normal seferlerini aksatmadan sürdürecek. Toplam 5300 araçla günlük 54 bin sefer yapılması planlandı. Yoğun hatlara ek sefer konulacak. Yoğun kar yağışlarında mobil büfeler ile hastanelerin acil servisleri, iskeleler ve yollarda trafikte bekleyen sürücülere sıcak içecek, çorba ve su servisi yapılacak. Halk Ekmek de 24 saat tam kapasiteyle çalışmaya devam edecek. Evsiz vatandaşlar tesislerimizde misafir edilecek; sağlık, barınma, beslenme ve bakım desteği verilecek. Sokak hayvanlarının beslenmeleri için özel ekipler mama dağıtımı yapacak. ALO 153 Çözüm Merkezi’miz 600 görevli ile 24 saat hizmet verecek.”

Ekrem İmamoğlu zorunlu olmadıkça vatandaşların trafiğe çıkmaması çağrısında bulunarak “Bu süreçte zorunlu olmadıkça hiçbir vatandaşımızın trafiğe çıkmaması, uyarı ve yasaklara riayet etmesi, zaruri olarak çıkılması durumunda ise araçlarda kar lastiği kullanılması zorunludur” diye konuştu.

METEOROLOJİ UYARDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi’nden yapılan açıklamada,” İstanbul il genelinde 10 Mart 2022 Perşembe gününden itibaren kuvvetli, yoğun kar yağışlarının, poyraz fırtınasının ve kuvvetli soğuk havanın (mevsim normallerinin 6 ila 10 derece altında) etkili olacağı tahmin ediliyor.

Kar yağışlarının il genelinde aralıklarla kuvvetli (10-20 cm kar örtüsü), kentin kuzeyinde ve boğaz kesiminde kuzeydoğu yönlerden esecek kuvvetli rüzgâr ve fırtına ile birlikte deniz etkili yoğun kar sağanakları (20 cm üzeri kar örtüsü) şeklinde olması bekleniyor.

Yapılan en son değerlendirmelere göre İstanbul’daki soğuk havanın, kar yağışlarının ve kuvvetli rüzgârın önümüzdeki hafta başına kadar devam etmesi bekleniyor.

Ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi, yağış anında görüş mesafesinde azalma, ağaç, direk devrilmesi ile çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın ve yetkililerin Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı güncel hava tahmin ve uyarı raporlarını takip etmeleri önem arz etmektedir.” denildi.

YOLLARDA SON DURUM

İstanbul’da yol durumu, İBB trafik yoğunluk haritası verilerine göre saat 15.00 itibarıyla yüzde 50 seviyesinde… Kar yağışı öncesi yollarda bir yoğunluk gözükmüyor.

BOLU’DA KAR VE SİS

Bolu Dağı’nın D-100 yolu geçişinde, aralıklarla hafif kar yağışı ve sis etkili olurken, görüş uzaklığı ise 30 metreye kadar düştü.

İstanbul ve Ankara’yı birbirine bağlayan Bolu Dağı D-100 yolu geçişinde, sabah saatlerinde hafif kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı, ulaşımı aksatmazken, güzergahta sis de etkili oldu. Sis nedeniyle görüş uzaklığı, yer yer 30 metreye kadar düştü. Ekipler ise yolda önlem aldı.

KARS’TA EĞİTİME ARA

Kars’ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 3 ilçede öğleden sonra okullar tatil edildi.

Kentte gece başlayan kar yağışı, Sarıkamış, Selim ve Digor ilçelerinde etkili oldu. Sabah da devam eden yağış ve tipi nedeniyle 3 ilçede eğitime öğleden sonra ara verildiği açıklandı. Kaymakamlıklarca yapılan açıklamada, olumsuz hava şartlarının öğleden sonra da devam etmesi beklendiği için okulların tatil edildiği belirtildi.

Öte yandan Akyaka ilçesine bağlı 2 köyün yolunun da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

KOCAELİ’DE DE ETKİLİ OLDU

Kocaeli’nin yüksek kesimlerde kar yağışı etkili olmaya başladı.

Kentin yüksek kesimlerinde dün gece başlayan kar yağışı, bugün de aralıklarla etkili oluyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gece boyunca karla kaplı yollarda kar küreme ve tuzlama çalışması yaptı. Kartepe’ye günübirlik gelen tatilciler de karın keyfini çıkardı. Tatilciler, karla kaplı alanlarda şişme kar kızağıyla kayarak eğlendi.

BİR TATİL DAHA

Bayburt’ta, yoğun kar yağışı nedeniyle bugün öğleden sonra ve yarın için eğitime ara verildi.

Kentte yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar, bugün öğleden sonra ve yarın için tatil edildi. Hamile ve engelli kamu personeli de idari izinli sayılırken, Bayburt Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde etkili olan kuvvetli kar yağışının sebep olabileceği muhtemel olumsuzlukları engellemek ve eğitim öğretim faaliyetlerinin güven içerisinde sürdürülebilmesi adına yapılan değerlendirmeler neticesinde; 09 Mart 2022 Çarşamba öğleden sonra, 10 Mart 2022 perşembe tam gün olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel tüm kademeler ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde eğitim öğretim faaliyetlerine ara verilmiştir. Belirtilen tarihlerde kamu kurum ve kuruluşlarında görevli engelli ve hamile kamu personeli de bu kapsamda idari izinli sayılacaktır” denildi.

Sürücü Kursu

İlginizi çekebilir

Düzce’de korkutan deprem

Düzce’de korkutan deprem

Tema Tasarım |