Ana Sayfa Güncel 2 Eylül 2022

Hijran Hüseynova: “Ermeniler’in işi provokasiyon peşinde koşmak”

Azerbaycan Milletvekili: “Azerbaycan’ın aldığı kararlar tüm Batı, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası birlikler tarafından kabullenirken, Ermeni asıllı iş adamının fikirlerinin hiç bir önemi yok”.

“Düşünüyorum ki, bu gibi provakosyanlara Azerbaycan hiç bir halda uymamalıdır”.  Azerbaycan Parlamentosunun üyesi,  Aile, Kadın ve Çocuk İşleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Hijran Hüseynova söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, Ermeni asıllı işadamı Ruben Vardanyan, videosunda Rus vatandaşlığından çıktığını ve Ermeni vatandaşı olarak Karabağ’a taşınmaya karar verdiğini, aynı zamanda diger  ermeni asıllı iş adamlarına seslenerek, onları da  Karabağda iş kurmaya çağırıda bulunmuş.

” Biz bu gibi boş konuları yorumlmak istemiyoruz aslında. Düşünüyorum ki, Ermeniler’in işi provokasiyon peşinde koşmak. Bu da sıradakı provokasyonlarından birisi. Azerbaycan’ın bu gün daha önemli işleri var. Azerbaycan bu gün Ermeniler’in harabe yaptığı Karabağı yaşanılır hale getirmekle meşkul. Azerbaycan bu gün bölgedeki devamlı istikrar adına terrör operasyonlarını hayata geçiriyor, ermeni terörçülerini etkisiz hale getiriyor. Yaklaşık 30 senedir yuvalarından göç etmek zorunda kalmış halkın yuvalarına dönebilmesi için çalışmalara devam ediyor. Azerbaycan’ın bu kadar işi var iken her ermeninin uyduruk fikrine cevap veremez.

Yani her kes biliyor ki, Karabağ Azerbaycan toprağıdır ve orada yaşama veya herhangi bir faaliyette bulunma kararı tüm yasal gerekçelere dayanarak Azerbaycan devleti tarafından verilir. Bu fikri tüm dünya bildiği ve kabullendiği halde, bir ermeni asıllı işadamının çağırıda bulunması neyi değişe bilir ki?

Asıl konuşulması gereken konu 31 Ağustos’ta Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Brüksel’de Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in arabuluculuğunda yapılan görüşmedir.

Brüksel toplantısının en önemli noktalarından biri, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in açıkladığı belgede Karabağ veya AGİT Minsk Grubu konusunda herhangi bir görüş içermemesiydi. Bu, Azerbaycan’ın hem Ermenistan’a hem de Batı’ya Minsk Grubu’nun formatının çoktan iptal edildiğini ve bir tarih arşivi haline geldiğini gösterdiği anlamına geliyor.

Yani Azerbaycan’ın aldığı kararlar tüm Batı, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası birlikler tarafından kabullenirken, Ermeni asıllı iş adamının fikirlerinin hiç bir önemi yok. Karabağ Azerbaycan’dır! Karabağ’da da kimin yaşayıp, kimin iş kurması gerektiğine de Azerbaycan devleti karar vere bilir”.

Ülker Fermankızı

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |