Ana Sayfa Güncel 8 Mart 2022

Hicran Hüseynova: “Jeopolitik alanda her an dengelerin değişebileceğini herkes biliyor…”

Azerbaycan Milletvekili: “Tarafların bir an önce savaşı durdurmalarını diliyoruz…”

Bugün hem Azerbaycan’ın hem de Türkiye’nin politikaları ve stratejik öngörüleri bölgede barışın garantörüdür” dedi. Bu sözler Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosu Aile, Kadın ve Çocuk Komisyonu Başkanı, Milletvekili, Prof. Dr. Hicran Hüseynova söyledi.

Milletvekili’ne göre Rusya, yakın gelecekte Azerbaycan ile stratejik ortaklığını güçlendirecek bir ittifaka imza atmış olsa da, Azerbaycan Rusya-Ukrayna savaşındaki konumunu net bir şekilde ortaya koymuştur:

“Kısaca Azerbaycan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tanıdığını söylüyor. Azerbaycan dış politikasında her zaman iyi komşuluk ilişkilerine önem vermiştir. Azerbaycan ile Ukrayna arasındaki ilişkiler siyasi, ekonomik, bilimsel, eğitimsel, kültürel ve diğer alanlarda gelişmektedir ve iki ülke stratejik ortaktır. Azerbaycan ve Ukrayna, BM, Avrupa Konseyi, KEI, GUAM, BDT ve diğer uluslararası ve bölgesel kuruluşlar istişare halinde ve geleneksel olarak birbirlerini destekliyorlar. Bugün Rusya ile ilişkilerin sürdürülmesine her zaman duyarlı olan kardeş Türkiye, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tanıdığının altını açıkça çiziyor. Azerbaycan, Türkiye ile aynı konumu paylaşıyor.

Kardeş Türkiye’nin Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki tarafların yoğun çabalarıyla barış çağrısı, insanlık adına, barış adına takdir edilecek bir adımdır. Azerbaycan hiçbir ülke ve bölgede savaş istemiyo ve her zaman barış ve diplomasiyi tercih ediyor…

Öncelikle bugün Ukrayna’da çok sayıda Azerbaycanlı yurttaşımızın yaşadığının altını çizmek isterim. Yüzlerce Türk öğrenci Ukrayna’da eğitim alıyor. Elbette onların hayatları için çok endişeliyiz. Tarafların bir an önce savaşı durdurmalarını diliyoruz… Mevcut süreçleri, devleti ve dünya insanlarını krizlerden ve sorunlardan korumak için iyi düşünülmüş, pragmatik bir yaklaşım uygulamak gerekiyor. Küresel ve jeopolitik gerçekleri dikkate alan bir politika gerekiyor. Bugün jeopolitik alanda bir dengesizlik varken Azerbaycan mevcut durumu ve siyasi gerçekleri doğru değerlendirmeyi amaçlıyor. Çünkü dengesizliklerin hüküm sürdüğü bir jeopolitik alanda dengelerin her an değişebileceğinin herkes farkındadır. Bu değişikliklerin eski Sovyet devletlerini her an etkileyebileceği de, bir sır değil. Bu nedenle her halükarda Batılı siyasi çevrelerin sözlerine güvenerek, sonuçlarını düşünmeden atılan adımlar yarın ciddi bir sorun olabiliyor. Hatta toplum için yıkıcı sonuçlara yol açabiliyor. Tabii ki Azerbaycan olarak, katliama sessiz kalamayız. Kalmamalıyız.

Dünya toplumu, Hocalı soykırımı sırasında Ermenistan’ın işlediği suçları görmezden geldi ve bu suçları işleyenlerin hak ettikleri şekilde cezalandırılmasını talep etselerdi, bugün Ukrayna bu korkunç olayları yaşamayacaktı… Her şeye rağmen savaşın yakında biteceğine ve insanların barış içinde yaşayacağına inanıyoruz”.

Ülker Fermankızı/VOİCEPRESS

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp