Ana Sayfa Güncel 16 Eylül 2022

Erdoğan-Putin görüşmesi sona erdi! Rusya’dan doğalgaz kararı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sona erdi. Açıklama yapan Putin, “Türkiye, Rusya’dan doğalgaz sevkiyatları için Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldi, TürkAkım sorunsuz bir şekilde çalışıyor” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’ndeki temasları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. Erdoğan ve Putin’in zirvenin düzenlendiği kongre merkezindeki basına kapalı görüşmesi, 40 dakika sürdü.

Özbekistan’daki Shanghai İşbirliği Örgütü’nün zirvesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşen Putin, Erdoğan’a Ukrayna tahılının büyük kısmının yoksul ülkelere gitmesini umduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, BM Dünya Gıda Programı’na katkılarından ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Putin, Türkiye’ye satılan Rus doğalgazının %25’inin ruble cinsinden ödenmesine dair anlaşmanın yakında yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Putin ayrıca Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatıyla ilgili anlaşmaların dün imzalandığını ve Rus şirketlerin Türkiye vasıtasıyla ürünlerini ihraç edebileceklerine dair işaret aldığını ifade etti.

ERDOĞAN, REİSİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’ndeki temasları kapsamında İran Cumhurbaşkanı Reisi ile bir araya geldi. Erdoğan ve Reisi’nin zirvenin düzenlendiği kongre merkezindeki görüşmesi basına kapalı devam ediyor.

Kaynak: Sözcü

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp