Ana Sayfa Güncel 10 Mart 2022

Emel İşitme Merkezi ilk On Kuralı Hatırlattı

Emel işitme merkezi Ody.EMEL ÇETİN ilk on kuralı hatırlattı. İşitmenin temeli duyu organlarımızda. Göz, kulak, burun, dil…

Emel işitme merkezi Ody.EMEL ÇETİN ilk on kuralı hatırlattı.

İşitmenin temeli duyu organlarımızda. Göz, kulak, burun, dil ve deri 5 temel duyu organımız. Duyma da en önemli iletişim kanalllarımızdan biri. Ancak işitme sorunları sadece kişinin yaşam konforunu etkilemiyor, aynı zamanda günlük aktivite, iş hayatı gibi alanlarda da ciddi anlamda zorlanmalara yol açıyor. İşitme sorunlarının altında pek çok hastalık yatabiliyor. Kulağın doğru temizlenmemesi, kulakta disfonksiyon bozuklukları ve özellikle belli bir yaştan sonra artan işitme sorunlar bunların başında geliyor. Duyma foksiyonları bozukluklarının imdadına ise işitme cihazları yetişebiliyor. Ancak halen işitme cihazları hakkında yeterli bilgiye sahip olmamamız nedeniyle işitme cihazlarının zararlı olabileceğine dair bazı soru işaretlerimiz var. İşte işitme cihazları hakkında en sık sorulan 10 soru ve 10 cevabı!

1. Kulak yıkanmalı mı? Yıkanması durumunda alışkanlık haline gelir mi?
Kulakta birikmiş kulak kirleri zaman içerisinde temizlenmelidir. Temizlenmemeleri durumunda daha fazla birikerek işitme kaybına sebep olabilir. İşitme cihazı kullanıyorsanız kulakta biriken kir işitme cihazınızdan sağlayacağınız performansı etkileyerek daha az duymanıza sebep olabilir. Kulağınızda kir birikmesi durumunda KBB hekimleri tarafından temizliği yapılmalıdır.

2. Duyuyorum ama anlamıyorum, işitme kaybım o kadar da kötü değil o yüzden işitme cihazına ihtiyacım yok.
İşitme kaybının en sık belirtilerinden biri de ‘Duyuyorum ama anlamıyorum’ şeklindeki şikayetlerdir. Bu tarz şikayetleriniz var ise hafif derecede bile olsa işitme kaybınız olabilir. Bu da günlük hayatta bazı sorunlara yol açabilir.

• İnsanlardan kendilerini tekrar etmelerini istemek zorunda kalabilirsiniz.
• Kalabalık ortamlarda veya birden fazla kişi aynı anda konuştuğunda konuşmaları anlayamayabilirsiniz.
• Çevrenizdekiler veya aileniz televizyonun sesini çok açtığınızda, bu durumdan şikayetçi olabilir.
İşitme kaybınızın derecesi ne olursa olsun, işitme yeteneğinizdeki azalma, konuşmaları anlama ve ayırt etme becerilerinizi olumsuz etkileyeceğinden, bu durumu fark ettiğiniz anda yardım almak için bir işitme uzmanıyla iletişime geçin.

3. İşitme cihazı takmak işitmeye daha fazla zarar verebilir mi?
Uzun süreli işitme kayıplarında yüksek şiddetteki bir ses, işitme kayıplı kişiler tarafından daha düşük şiddette algılanmaktadır.

Klima, bilgisayar gibi cihazların çok hafif düzeydeki çalışma sesleri bu kişiler tarafından duyulamamaktadır.

Beyindeki işitme merkezi, işitme kaybının meydana getirdiği bu değişiklikleri ‘yeni normali’ olarak kabul etmiştir.

İlk defa cihaz takıldığında kişiler bu sesleri normal işiten bireyler gibi duymasına rağmen kendisine çok yüksek geldiğini düşünmektedir. Bu durum kişinin işitme cihazının işitmesine zarar verdiğini düşünmesine sebep olabilir.

Oysaki kişinin işitme kaybına göre doğru ayarlanmış dijital işitme cihazları sesleri kişinin duyabileceği düzeyde verir.

4. İşitme cihazlarının hepsi aynı mıdır? Birinden memnun kalmadıysam diğerleri de işime yaramayabilir mi?
Birçok farklı marka ve yüzlerce işitme cihazı modeli bulunuyor. Kendiniz için uygun olmayan bir işitme cihazı denemiş olabilirsiniz.

Sizin için en uygun işitme cihazı, işitme uzmanları tarafından cihazların model seçenekleri, teknik özellikleri ve işitme kaybınızın derecesi dikkate alınarak belirlenmelidir.

Cihazınız üzerinde işitme kaybınıza uygun bir ayar yapıldıktan sonra sizlere faydalı ve konforlu bir kullanım sağlanacaktır

5. İşitme cihazını sadece yaşlılar mı kullanır?
İşitme cihazları, işitme kaybına sahip her birey tarafından kullanılması gereken işitmeye yardımcı aletler.

İşitme kaybı yaşlanmayla beraber meydana gelebileceği gibi doğuştan, ateşli hastalık sonrasında veya kaza/travma gibi işitmeyi etkileyebilecek nedenlerden dolayı meydana gelebilir.

Bu nedenle işitme ile ilgili problem yaşayan herkesin daha iyi duyabilmesi için işitme cihazı kullanması gereklidir.

6. Kulak çınlaması işitme kaybına bağlı olabilir mi, kulak çınlaması tedavi edilebilir mi?
Kulak çınlaması birçok sebepten ortaya çıkabilir. Bunların arasında basit vitamin takviyeleri ile çözümlenebilecek demir eksikliğine bağlı kulak çınlamaları olabileceği gibi daha gelişmiş tedavilere ihtiyaç duyulabilen kulak çınlaması sorunları da olabilir.

Bir kulak kiri çınlamaya sebep olabileceği gibi, uzun süre yüksek ses maruz kalma, yabancı cisim, kulak zarında delinme, orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı birikmesi, iç kulak hücrelerinin zarar görmesi, orta kulakta bulunan kemiklerin eklemlerinde sertleşmesi gibi nedenler de kulakta çınlamaya neden olabilir. Ancak kulak çınlamasını geçiren kesinleşmiş bir ilaç tedavisi yoktur.

Ancak işitme kaybına bağlı olarak ortaya çıkan çınlama problemlerinde doğru işitme cihazları, düzgün kullanım ile beraber kulak çınlamasına çözüm olabilmektedir.

7. İşitme cihazlarının görüntüsü her zaman kaba ve rahatsız edici midir?
Yakın zamana kadar işitme cihazları kaba ve büyük bir görüntüye sahipti. Bu görünüşleri de kullanıcıları rahatsız ediyordu.

Gelişen teknolojiyle beraber cihazlar artık daha küçük ve kullanışlı hale geldi.

Bir işitme uzmanı ile beraber kişisel ihtiyaçlarınız ve işitme kaybınıza göre sizler için en uygun ve kullanışlı işitme cihazının seçimine karar verebilirsiniz.

8. Tek cihaz kullanmak yeterli midir? İki işitme cihazı kullanmak gerekir mi?
İnsan vücudunda çift sayıda bulunan organlar birbirleri ile uyum içerisinde çalışır. Örneğin; çift göz ile görmek ile tek göz ile görmek birbirinden farklıdır. Çift göz ile birlikte daha net ve geniş açılı bir görüş sağlarız. Her iki kulak ile duymak da bu duruma benzer.

İşitme kaybımızın her iki kulakta olduğu durumlarda; sesleri daha gür ve net duyabilmek için ve seslerin geldiği yönleri görmeden de ayırt edebilmek için her iki kulağımızda da işitme cihazı kullanmamız gerekir.


9. İşitme cihazları çok pahalı mı?
İşitme cihazlarının marka, model ve teknik özelliklerine göre fiyatları değişir. Maliyetten korktuğunuz için bir işitme uzmanı ile iletişim kurmaktan kaçınmayın.

KBB uzmanınız sizin bütçenize uygun mükemmel bir işitme cihazı bulmanıza yardımcı olacaktır.

10. İşitme cihazını İnternet’ten, eczanelerden veya tıbbi medikal firmalarından alabilir miyiz?
Kulak burun boğaz uzmanınızın yönlendirmesi ile işitme cihazlarınızı, işitme sağlığı konusunda uzman kişilerin içerisinde yer aldığı işitme cihazı satış ve uygulama merkezlerinden temin edebilirsiniz.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp