Ana Sayfa Güncel 31 Ağustos 2022

Ege’de peş peşe depremler: Sırada hangi körfezler var…

Ege Denizi’nin Kuşadası açıklarında 4,7 büyüklüğünde bir deprem geldi. İlk depremin ardından ise aynı bölgede 5.1 büyüklüğünde ikinci bir deprem yaşandı. Depremler, Aydın ve Didim’de hissedildi. Yaşanan depremleri, Deprem Uzmanı Ahmet Ercan değerlendirdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, saat 13.10’da meydana gelen sarsıntının, 7 kilometre derinlikte olduğu tespit edildi.

Depremin, Aydın’ın Kuşadası ilçesine uzaklığı 18 kilometre olarak belirlendi.

Deprem sonrası, an itibarıyla olumsuz bir ihbarın alınmadığı belirtilen açıklamada, gelişmelerin takip edildiği bildirildi.

Ege Denizi’nde Aydın’ın Kuşadası ilçesine 30 kilometre uzaklıkta saat 12.56’da da 4,7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

DEPREM UZMANI AHMET ERCAN ODATV’YE DEĞERLENDİRDİ:

Yaşanan depremleri Odatv’ye değerlendiren Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremlere evde yakaladığını ve gürültülü bir şekilde şiddetli bir sallantı hissedildiğini belirtti.

Yazlıkların olduğu yerlerin güçsüz olduğunu söyleyen Ercan, “Yazlıkların az katlı olması yüksek sallantıyı engellemektedir. Ne var ki bu yörede temel ıslaklığı ile donatı paslanması en üst düzeyse olsa daha büyük depremlerde yer yer yapı yaralanmaları görülebilir” dedi.

“ŞİMDİLİK KAYGILANACAK BİR DURUM YOK”

Depremlerin olduğu bölgede yıkım eşiğinin 7.1 dolaylarında olduğunu ifade eden Ahmet Ercan, “Şu açık ki, Batı Anadolu ile onun uzantısı olan Ege Denizi gerginlik ile deprem çekincesi olarak Kuzey Anadolu Kırığını geçmiştir. Önceden Sisam ile Bodrum’da olan büyük depremlerden sonra gerginliğin orta boy (6,4-6,9) arası bir depremle Doğanbey, Didim, Güllük körfezlerinde oluşması şaşırtıcı olmaz. Ne var ki, bu bölgede depremlerin yıkım eşik değeri 7.1 dolayında olduğundan şimdilik kaygılanacak bir durum yoktur” diye konuştu.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |