Ana Sayfa Güncel 12 Şubat 2022

Düzgün Baba Dergâhı’nı silahlı kişiler bastı

Kılıçdaroğlu’nun soyunun dayandığı Tunceli Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Dergâhı’nı silahlı kişilerin bastığı iddia edildi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun soyunun dayandığı Tunceli Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Dergâhı’nı silahlı kişilerin bastığı iddia edildi.

Tunceli’deki Düzgün Baba Dergâhı, Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan’ın silahlı kişilerle Cemevi önüne gelip poz verdiğini ve yöneticilerini tehdit ettiğini açıkladı.

“DEVLETİMİZİN GÜCÜNÜ ÖĞRETECEĞİZ”

Düzgün Baba Dergâhı son 3 yılda 60 bin lira para cezası kesilmesine yönelik Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, dün dernek olarak cezaların hukuksuz şekilde kesildiği yönünde yazılı açıklama yaptı.

Olayın basına yansımasının ardından, Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre, Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan silahlı kişilerle Cemevi önünde çektirdiği fotoğrafı paylaşarak Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’i tehdit etti.

Uğur Tutkan’ın paylaşımında “Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak, para toplayarak, topladığı paraları usulsüz kanunsuz ve Düzgün Baba Cemevi ve mekanı dışında yani amaç dışı harcayacaksın. Sonrada Cemevlerimizi biz ticarethane olarak göreceğiz. Kanunsuzluk, usulsüzlük, kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun, hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz; kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü” tehditleri yer alıyor.

AÇIKLAMA GELDİ

Düzgün Baba Cemevi’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Dün Düzgün Bawa Cemevi olarak yaptığımız açıklamadan sonra Nazımiye Kaymakamı Devletin kolluk güçleriyle Cemevimizin önüne gelip silahlarla poz verip, Cemevi başkanı ve yönetimini ‘size ve uzantılarınıza Devletin gücünü göstereceğim’ diye tehdit ediyor. İftiralarla karalamayla Cemevi yönetimine dönük algı yaratmaya çalışıyor. Varsa elinde kanunsuzluk ve usulsüzlük yaptığımıza dair bir belgen ver mahkemeye hukuk önünde hesaplaşalım! Bir Alevi inanç merkezine silahlarla gelip kapının önünde poz verip o Cemevinde hizmet verenleri tehdit ederek devletin gücünü böyle mi gösteriyorsun?”

KILIÇDAROĞLU’NUN SOYU DA DERGAHA UZANIYOR

Gazeteci yazar Soner Yalçın 2010 yılında Hürriyet’teki köşesinde, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun ailesi, Kureyşan Ocağı’nın Haydaran Aşireti’ne mensuptu” diye yazmıştı.

Seyyid Kureyş’in Oğlu Şah Haydar’ın (Düzgün Baba) bağlı olduğu Kureyşan Ocağı, Anadolu’daki ocaklar arasında en eski ve en köklü olanıdır.

Soner Yalçın Kureyşan Ocağı ile ilgili o yazısında özetle şunları yazmıştı:

Kemal Kılıçdaroğlu, tarihsel olaylara meraklı bir politikacı.

Sürekli okuyup, araştırmalar yapıyor. Kitaplarda okuduğu ilginç bilgileri, bulduğu belgeleri, fotoğrafları benimle paylaşmasından hep keyif aldım. Bir gün sohbet ederken söz Dersim’den, Zazalar’dan açıldı. “Size bir zarf göndereceğim; içindeki bilgiler ilginizi çekebilir” dedi. Bir gün sonra zarfı aldım. Okudum. Ne mi yazıyordu?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği zarftan 15 sayfa çıktı.

Bunlar TRT Avrasya televizyonunda yayınlanan bir programın kağıda dökülmüş (tape edilmiş) haliydi.

Programın sunucusu Prof. Dr. Alemdar Yalçın’dı.

Kamuoyu Prof. Yalçın’ı; Rahşan Ecevit’in onu DSP genel başkanlığına aday çıkarmasıyla tanıdı. Oysa kendisi; yıllardır Osmanlı tahrir ve mühümme defterleri üzerine çalışmış; yurt dışı üniversitelerde bulunmuş; Türk Kültürü ve Hacı Bektaşi Veli Merkezi Müdürlüğü’ne başkanlık etmiş; üniversitelerde dekanlık, rektörlük yapmış bir akademisyendi.

Halen Türkiye Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Merkezi Başkanı’ydı.

TRT Avrasya televizyonunda Türk kültürü üzerine konuklarıyla sohbet ediyordu.

Bana gönderilen program çözümüne göre konu; Kureyşan (Kureyş) Ocağı idi.

Yani Kemal Kılıçdaroğlu’nun soyunun geldiği Kureyşan Ocağı.

Kılıçdaroğlu ailesi Tunceli Nazımiye, Ballıca Köyü’ndendi.

TV programında; Tunceli’deki Kureyşan Ocağı’nın son temsilcilerinden Dede Zabit Güler; Kureyşan Ocağı’nın Gaziantep ve Adıyaman koluna bağlı Zülfikar Dedeoğlu ve Kureyşan Ocağı’nın Gaziler kolunun temsilcisi Zeynel Ertekin vardı.

Bakalım ne demişlerdi…

Kökeni neresi?

Prof. Alemdar Yalçın TV programını şu sözleriyle açıyor:

“Kureyşan Ocağı’yla Anadolu’da bir geziye çıkalım. Ama öncelikle sizden istediğim bir şey var; lütfen geçmişin bir takım tanımlamalarıyla günümüzü yorumlamayalım. Çağımızın getirdiği bilimsel verilere dayanarak, önyargılardan arınmış olarak dikkatli dinleyelim.”

İlk sözü Tuncelili Kureyşan Ocağı’ndan Dede Zabit Güler alıyor:

“Kureyşan Ocağı demek Horasan demektir. Kureyşan, Horasanlı demektir. Horasan’ın Seydi şehrinden çıkıp Erzurum üzerinden -eski ismi Kızıl Kilise- yeni ismi Nazimiye’nin Zeyrek Köyü’ne yerleşmişlerdir. Selçuklu Hükümdarı I’inci Alaeddin Keykubad döneminde geliyorlar. Keykubad Paşaköy’de oturuyor ve Horasan’dan gelenleri huzuruna çağırıyor.”

Prof. Yalçın devreye girip masa üstündeki bir belgeyi göstererek şöyle konuşuyor:

“Alaeddin Keykubad ve daha sonra bazı Osmanlı Padişahları Kureyşan Ocağı’na Diyarbakır, Erzincan, Adıyaman, Elazığ, Gaziantep, Tunceli yöresinde besicilik yapması için izin belgesi veriyor. Ceylan derisi üzerine yazılmış bu belge işte elimizde mevcuttur.”

Elindeki 6 metre uzunluğundaki soyağacını gösteren Prof. Yalçın, bu belgenin renkli fotokopisinin Kemal Kılıçdaroğlu’nda da bulunduğunu söylüyor.

Bu belgeye göre, merkezi Tunceli olan Kureyşan Ocağı’na bağlı 12 kol vardı.

1) Delsinler-Delihasanlar kabilesinden Horembey adıyla anılan oymağın başı Cafer;

2) Alan kabilesinden Burkent oymağı ve başları Teymur;

3) İlyas kabilesinden Han adıyla tanınan oymağın başı Hüseyin;

4) Milli kabilesinden Bozkır oymağının başı Muhammed;

5) İzol kabilesinden Üç Ayak oymağı ve başları Abdullah;

6) Haydaran kabilesinden Bedirhan oymağı ve başları Ali;

7) Karsan kabilesinden Hançer oymağının başı Mustafa;

8) Lal kabilesinden Baykara oymağından İbrahim;

9) Çakır Tahir kabilesinin başı Mahmut;

10)Dedo kabilesinden Börek Uzun oymağı ve başları Muhammed;

11)Zurvet kabilesinden Duvar Dana oymağından Yusuf;

12)Medin kabilesinden Dik Kınalı oymağın başı Abbas.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ailesi, Kureyşan Ocağı’nın Haydaran Aşireti’ne mensuptu.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp