Ana Sayfa Güncel 23 Kasım 2022

Düzce’yi 23 yıl önce bilen profesör konuştu… Sarsıntının kodları… İstanbul depremine tarih verdi

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de 6,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Meydana gelen depremi 2002 yılında tahmin eden deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan Odatv’ye değerlendirdi. Ercan, “İlk değil son da olmayacak. Büyük İstanbul Depremi’ni ise 2045’ten önce beklemiyorum” dedi.

Saat 04.08’de merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 6,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD’dan alınan bilgiye göre deprem, başta Düzce olmak üzere; İstanbul, Bolu, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Kocaeli, Edirne, Çankırı, Zonguldak, Sakarya illeri ve ilçelerinde hissedildi.

Depremin ardından Düzce ve çevre illerinde vatandaşlar sokağa çıkarak sarsıntıların kesilmesini ve hayatın normale dönmesini beklemeye başladı.

Düzce, Bolu, Sakarya ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde deprem nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Yapılan açıklamalarda yıkım kaynaklı can kaybı yaşanmadığı belirtilirken bir kişinin geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği açıklandı. Toplamda 32 kişinin ise panik ve korku nedeniyle yaralandığı söylendi.

74 ARTÇI DEPREM

Saat 07:47 itibarıyla AFAD’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Düzce’de yaşanan 6,0’lık depremin ardından 74 adet artçı sarsıntı yaşandığı kaydedildi.

DEPREM UZMANI AHMET ERCAN ODATV’YE DEĞERLENDİRDİ

2002 yılında katıldığı bir yayında Düzce’de depremin meydana geldiği Sakarya Çukuru’nda 2025 yılına kadar orta-büyük bir deprem beklediğini belirten Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremi Odatv’ye değerlendirdi.

Yaşanan depremin ardından artçıların 5,2’ye kadar çıkabileceğini söyleyen Ahmet Ercan, şu ifadeleri kullandı:

“Düzce’nin bulunduğu konumda yer yapısı sulak, gevşek olması nedeniyle yapılarda sarsım büyük olmuştur. Özellikle 1999 M7,2 depremini görerek yorulmuş yapılarda belli bir ölçüde hasar olmuş, ötesi yer yer yıkılmalarda beklenebilir. Cami minarelerinde çatlamalar, baca düşmeleri, yapılarda X biçimli çatlaklar, yapılarda yan yatma, oturma, dönme gibi olaylarda da görülebilir. Bunun arkasından daha büyük bir deprem gelme durumunu bilimsel olarak söyleme olasılığı yok. Ancak beklentim 3-4 hafta sürecek artçı depremlerle sönümlenmesidir”

“SIĞ ALANDA MEYDANA GELDİ”

Depremin başta İstanbul ve Ankara gibi geniş alanlarda hissedilmesinin sebebini belirten Ercan, “Depremin sığ bir alanda, yüzeye yakın bir yerde meydana gelmesi itibarıyla geniş bir alanda hissedildi” dedi.

“İLK DEĞİL SON DA OLMAYACAK”

Depremin ölçülen şiddetinin 6,0 olduğunu ancak yıkım gücünün 4 düzeylerinde olduğunu söyleyen Ahmet Ercan başta Düzceliler olmak üzere vatandaşlara uyarıda bulundu.

Ercan, “Depremin meydana geldiği Sakarya Çukuru, aslında geniş bir alan ancak burası gevrek bir zemin. Burada 25 yılda bir bu tür deprem beklenir. Yani bu deprem ilk değil son da olmayacak. Vatandaşların özellikle o çukurdan çıkarak daha tepe alanlara yerleşmeleri ve şehrin oradan taşınması gerekir. 2007’de çıkan bir deprem yönetmeliği var, 2007 yılı sonrası yapılan binaların tercih edilmesi daha güvenli olacaktır” dedi.

KORKULAN İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLER Mİ?

Düzce’de meydana gelen 6,0’lık depremin korkulan Büyük Kuzey Marmara (İstanbul) Depremi’ni tetiklemeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Büyük İstanbul depremi 2045’ten önce olursa şaşırtıcı olur” dedi.

Ercan devamında ise şunları söyledi:

“Kuzey Marmara’nın yapabileceği en büyük deprem 7.3 tür. Hangi koşullarda yapar? 1999 depremi Yassıada hizasına kadar kırdı. Bu kez oradan başlayacak, Şarköy’e, Saroz’a kadar kıracak. Yassıada’nın bulunduğu kesimden başlayıp Şarköy’e kadar tek bir depremle kıracak olursa bu depremin büyüklüğü 7,3 olur. Bu deprem hem İstanbul’u hem Tekirdağ, hem Yalova’yı hem Karamürsel ve Gölcük’ü Bandırma, Mudanya ve Erdek, Lapseki ve Gelibolu’nun tozunu attırır. Ben bu kırılmayı yakın bir zamanda beklemiyorum. Deprem açıklamaları hava durumu verir gibi sürekli olmaz. Deprem kestirimlerinde değişim haftalık yıllık ya da beş yıllık değil 50 yüz yıllıktır. Beklenen Kuzey Marmara depremi için büyüklüğü, İstanbul kolu için M6,3 ile M6,7 arası, Tekirdağ kolu için M7,0-7,2 arasıdır. Bu depremler 2045’ten önce olursa şaşırtıcı olur.

Talha Özmen

Odatv.com

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |